Bu haberi okumadan evlenmeyin…

Evlilik sezonu açıldı. Haftalarca süren hazırlıklar, cemiyetler, düğünler ve balayı… Gelinlerin en büyük hayalidir, kusursuz bir gelinlik… Bu hayaller bazen, aceleye getirilen düğünler ya da hatalı seçimlerle birlikte kabusa da dönüşebiliyor. Kim istemez ki kusursuz bir düğünü?..

30 yıldır aile kültüründen gelen tecrübesi ile gelinleri giydiren Tale Moda’nın sahibi Fırat Tale, sektörün 2014 sezonuna yönelik açıklamalarını Anadolu Yakası’nın nabzını tutan Kadıköy Life’a gerçekleştirdi. Henüz evlenmediyseniz, bu röportaj sizin için…

30 yıllık tecrübenizi temel aldığımızda, gelinlik sektörünü bahar ve yaz aylarında nasıl bir süreç bekliyor?

Gelinlik sektörü, son yıllarda aldığı ivmeyi 2014’te de sürdürecek gibi gözüküyor. Hem İstanbul’daki düğün sayısının artışı, hem de evlenecek olan çiftlerin hayat standartlarının artması, gelinlik sektörünü evlilik alanında daha da ön plana çıkarmaktadır. Bahar ve yaz ayları, her sene olduğu gibi düğünlerin bol gerçekleştiği dönemlerdir. Tabi ki Ramazan ayının Temmuz ayına denk gelmesi, Temmuz ayındaki düğün sayısını oldukça etkilemiştir. Şubat-Mart aylarında başlayan gelinlik talebi Haziran sonu gibi düşüş gösterse de, Temmuz sonundan itibaren tekrar hızlı bir yükselişe geçip, sene sonuna kadar ivmesini koruyacaktır. Biz de bu öngörüyü 2013 yılında planlayıp, 2014 talep ve imalat planımızı buna göre ayarladık ve aylar geçtikçe planımızın doğruluğunu görmüş bulunmaktayız.

Bu yıl gelinlerimizin favori trendleri neler olacak?

2014 gelinlik trendlerini incelediğimizde, bu sene geçen senelere göre daha sade ve modern gelinliklerin ön plana çıktığını görüyoruz. “Less is more” felsefesini gördüğümüz 2014 gelinliklerinde, işleme ve taşların oldukça az kullanılması ve ipeksi kumaşların kullanımı; sade, romantik ve pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

2013 sonbaharında artan açık sırt kullanımı, 2014’te ise yerini X şeklindeki çapraz hatlara bırakmaktadır. Dantel veya taşlarla süslü çapraz sırt hatları, gelinliklere oldukça güzel bir görüntü vermektedir. Pembenin tonlarını son yıllarda gelinliklerde görmeye alışmıştık. Bu sene de bu çizginin devam edeceğini görüyoruz. Pembe tonları da yine sıradışı olmak isteyen gelinlerin tercih edeceği bir renk olacaktır. Bu sene dantel kollara sahip gelinliklerde, geleneklerine bağlı gelinlerin tercihlerinde üst sıralarda olmaktadır. Yine klasik modelleri tercih etmek istemeyen gelinlerimiz, mini gelinlikleri giyeceklerdir. Büyük ve taşıması kimilerine göre zor olan ve belki de düğünlerinde dans etmeyi çok isteyen gelinlerimiz, kabarık tüllü gelinliklerden ziyade diz altı veya ayak bileği uzunluğunda gelinlikleri tercih edeceklerdir.

Gelin ve damat adayları, bir ömür boyu mutluluklarını sembolize edecek düğün gününe hazırlanırken hangi ayrıntıları gözetmeli?

Düğün günü, birbirine oldukça bağlı birçok ayrıntıdan oluşmaktadır. Bu ayrıntıların hepsinin önceden planlanması ve organize edilmesi, bu en heyecanlı günlerinde çiftlerimizin yaşayacağı sorunları minimize edecektir. Tabi ki öncelikli olarak düğünün nerede gerçekleşeceği oldukça önem arz etmektedir. Gündüz vakti açık havada prenses etek modeli bir gelinlik giymenin ne kadar zor olacağı aşikârdır.

Çiftlerimiz, öncelikle kendilerine bir düğün bütçesi belirlemeli ve buna göre alışverişlerini yapmalıdır. Düğün alışverişlerine düğün tarihinden en az 6 ay öncesinden başlamak oldukça yararlı olacaktır. Artık günümüzde internet ve bilgisayarların kullanımının artması, gelinlerimizin de gelinlik ve düğün alışverişlerinde daha da bilinçlenmesini sağlamaktadır. Her gelin adayının, gelinlik seçiminden önce istedikleri modeli araştırmalarını tavsiye ederiz. Tabi ki her şeyi tek başınıza planlamak zorunda değilsiniz. Bu meşakkatli ama zevkli hazırlık sürecini sevdikleriniz, aileniz ve dostlarınızla paylaşmanız, ömür boyu unutamayacağınız anılar yaratacaktır.

–  Son olarak okurlarımıza ve çiftlerimize mesajınız?

Tale Moda olarak, düğün telaşının ve gelinlik seçiminin ne kadar zor bir iş olduğunun farkındayız. Gelinlerimizin bu özel gecelerinde bir prenses gibi taşıyacakları gelinliklere gösterdiği önem ve itinanın aynısını biz de gelinlerimize göstermekteyiz. Gelinlik seçimi, hassas ve tecrübe gerektiren bir konudur. Bu konuda 30 yılın ayrıcalığını yaşıyoruz.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yeditepe Gurme

Açık havada iftarın adresi; Yeditepe Gurme

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının olmazsa olmazı kabul edilen iftar yemekleri arasında en cazip olanı, hiç şüphe yok ...