“Bozkırın Tezenesi”, Maltepe’de türküleriyle anıldı

Abdallık geleneğinin en büyük temsilcilerinden “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş, ölümünün beşinci yıldönümünde Maltepe’de anıldı. Anadolu Ozanlar Derneği (AN-DER) tarafından Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programının sunuculuğunu Öznur Tektaş üstlendi. Etkinlikte, ünlü ozanın hayatından kesitlere de yer verildi.

ÜNAL KAYA: NEŞET ERTAŞ BİR İLİM ADAMIDIR…

Açılış konuşmasını yapan Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı gazeteci-yazar Ünal Kaya, Neşet Ertaş’ın bir ilim adamı olduğunu belirterek; “Ertaş ayrılık dedi yârinden, vatanından uzak kaldı. Yoksulluk dedi, ölüm dedi, aramızdan çekip gitti. Giderken de, ‘Ben bir gün ölürsem öldü demeyin. Bu dünyadan bir garip yoruldu gitti deyin’ dedi. Devlet sanatçılığı ödülü verildi ama almadı. ‘Ben diğer sanatçılardan ayrımcılık olacak bir ödülü alamam. Ben halkımın sanatçısıyım. Bu ödülü alırsam ayrımcılık olur’ dedi” şeklinde konuştu.

UNUTULMAZ TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ…

Daha sonra sahne alan Anadolu’nun halk müziği ustaları Haşimi Aslıhak, Mustafa Tatlıtürk, Gülsüm Kahraman, Gazi Özdemir, Mustafa Sayılır, Selahattin Dündar ve Yakup Temelli, Neşet Ertaş’ın unutulmaz türkülerini seslendirdi.

Bozkırın Tezenesi

Abdallık geleneğinin en büyük temsilcilerinden “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş, ölümünün beşinci yıldönümünde Maltepe’de anıldı…

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Çapa Bilim Koleji

Çapa Bilim Koleji-Amerikan Kültür iş birlikteliği başladı

Türk eğitim sektöründe önemli bir yeri olan Amerikan Kültür Koleji, Çapa Bilim Koleji ile iş birlikteliğine giderek 2018-2019 ...