Bostancı Altgeçidi üç yıl sonra tamamlandı…

1

Bostancı’nın yılan hikâyesine dönen demiryolu altgeçidi ve bağlantı yolları inşaatı sonunda tamamlandı. Üç yıl önce ilk kazmanın vurulduğu altgeçit, emsallerine göre bir hayli geç tamamlandı. 

Altgeçit inşaatının bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise, geçidin çıkışında yer alan restoranın projeyi engellemesiydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projeyi tamamlayabilmek için restoranla mahkemelik oldu ve yargı süreci sonunda mahkeme, restoranın kamu yararına istimlâk edilmesine karar verdi. Kararın ardından Büyükşehir Belediyesi yarım kalan işine tekrar başladı ve Bostancı Trenyolu Altgeçidi tamamlandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Altgeçit ile E-5 Karayolu’nu, Minibüs Yolu’nu ve Bağdat Caddesi’ni birbirine bağlamayı ve Anadolu Yakası’nın trafik yükünü dengeli dağıtmayı amaçlamıştı. Fakat projenin açılmasına saatler kala, Bostancı Mahallesi Muhtarı Yener Coşkun’dan çarpıcı bir iddia geldi. Coşkun, bu proje ile trafik yükünün azalmayacağı gibi, aksine Bostancı’daki yığılmanın daha da artacağını ifade etti. 

3

Bostancı Muhtarı Yener: ‘‘Çözüm olmayacak…’’ 

Sözlerinin devamında Coşkun; “Bu altgeçit trafik sorunlarını azaltmayacak. Çünkü buranın sorunu ara bağlantılarda değil, ana arterlerde yaşanıyor. Ben bu sorunu her gün görüyorum. Çünkü muhtarlığımızın hemen yanı başında yaşanan bir sıkıntı… Bağdat Caddesi zaten günün her saati tıkanan bir yol. Şimdi belediye geldi, bu sorunlu Cadde’ye bir yolu daha bağladı. Bu ne demek, daha fazla trafik ve daha fazla yük demek… Göreceksiniz ki bu trafik daha da artacak. Ben korkuyorum ki, kuyruklar Kayışdağı’na kadar uzayacak” dedi. 

Muhtar Coşkun’un bir diğer iddiası da, projenin üç sene önce yapılmak istenen proje olmadığıydı. Coşkun; “Üç sene evvel bize gösterilen proje bu değildi. Altgeçit, Sahilyolu’na direkt bağlanıyordu. Bağdat Caddesi ile bir bağlantısı yoktu. Eğer projenin o hali yapılsaydı gerçekten faydalı olabilirdi. Mevcut haliyle altgeçidin istenen sonucu veremeyeceğini düşünüyorum. Buranın sorunlarını en iyi gören biz yerel yöneticilerden kimse fikir almıyor. Uzaktan masa başında üretilen çözümler maalesef beklenen çözümü getiremiyor” diyerek sitemini dile getirdi.

2

sporvitrini

Hakkında Murat Küçük

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...