Vergi borcu olanlar bu uyarıya dikkat!

1

Kira geliri vergisini ödemeyen 1 milyon 200 bin ev sahibine mektup gönderen Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik haciz uyarısı yaptı. Her türlü çağrı ve ödeme davetine rağmen vergisini vermeyenlerin, banka hesaplarından kesintiler yapılacak. E-haciz ile mükellefin ayağına gitmeden, vergiler banka hesaplarından tahsil edilecek. 

Teknolojiyi, vatandaşa bilgi kolaylık hizmeti olarak sunmakla birlikte tahakkuk eden vergi alacaklarının zamanında tahsilini sağlamak amacıyla da kullandıklarını söyleyen Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Şinasi Candan; “Vatandaşa borcunu vergi dairesine gitmeden bankalardan ödeme kolaylığı sağlanmasına rağmen ödemesini yapmamışsa, biz artık orda 6183 Sayılı Kanun ile haciz işlemlerini uyguluyoruz. Teknoloji kullanarak bu tip borcunu ödemeyen yükümlülere belli uyarılarımız var. Anında olmuyor. Ödeme emri gönderiyoruz. Bütün bunlara rağmen vatandaş ödevini yerine getirmiyorsa, biz de etkili bir yöntem olarak e-haciz yöntemini devreye sokuyoruz” dedi.

İdare olarak dünyada teknolojiyi en iyi kullanan Gelir İdareleri’nden birisi olduklarına dikkat çeken Candan, konut kira geliri 500 lira olanların bankacılık üzerinden ödemeyi aldığına söyledi. Tapu bilgileri ile bankalardan ve sigorta şirketlerinden gelen evsahibi bilgilerinin çapraz kontrolden geçirildiğinin altını çizen Candan, sistemi şöyle anlattı:

“Bu bilgileri düzenleyerek, vatandaşlara bir hizmet daha verelim düşüncesi oluştu. Kira gelirlerini, 1 Mart-25 Mart tarihleri arasında verecekleri beyannameleri kendilerine hazırlayalım istedik. Otomatik olarak hazırlandı. Daha önce vergi dairelerine gittiklerinde, kendileri beyannamelerini elle doldurmak zorunda kalıyordu. Bilgileri kendileri doldurarak destek alıyorlardı. Bu sistem, tamamen proaktif bir sistem. Otomatik beyanname formatında sunuyoruz.”

Mektubu alan vergi dairelerine koştu…

Mektup gönderilenlerden 900 bin kişinin zaten kira geliri vergisi ödeyen kimselerden oluştuğunu kaydeden Candan, 300 bin kişinin ise daha önce hiç kira geliri beyan etmeyen ev sahibi olduğunu söyledi. Mektupların içinde konuyu daha iyi anlatan broşür yer aldığını dile getiren Candan, mektubu alan vatandaşların sistemde bir bilgisi olduğunu ve 1 Mart-25 Mart tarihleri arasında işlem yapması gerektiği yönünde kanıya vardığını kaydetti.

Şinasi Candan, internet kullanıcılarının güvenlik sorularıyla kendisinin bir şifre oluşturarak ya da herhangi bir vergi dairesinden şifre alarak otomatik beyannamesini görebildiğini dile getirdi. İlerleyen günlerde alışveriş merkezlerinde stantlar açarak, Cumartesi-Pazar alışverişe çıkan ev sahiplerine vergi sorgulama imkânı tanıyacaklarına işaret eden Candan, ekranda çıkan bilgilerin doğruluğunu kontrol eden mükelleflerin onaylama butonuna basarak otomatik vergi tahakkukunu yaptığını vurguladı. Candan, bu kişilerin vergisini vergi dairesine gitmeden, herhangi bir anlaşmalı bankadan da ödeyebildiğinin altını çizdi. 

“Mektup gitmeyenler de Mart sonuna kadar vergisini ödemeli…”

Kira geliri elde edip mektup gönderilmeyenlerin de bulunduğunu söyleyen Candan, şu uyarıyı yaptı: “1 Mart-25 Mart tarihleri arasında mektup gitmese dahi beyan etmeleri kendi lehlerine olacaktır. Aksi taktirde cezai işlem yapılacaktır.” 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...