İstanbul’da denizi kirletenlere ceza yağdı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, geçen yıl İstanbul Boğazı’nı ve denizi kirleten gemilere toplam 2,8 milyon lira ceza kesti.

Ekipler; katı ve evsel atık deşarjı, kirli balast, petrol türevi, sintine basılması, tehlikeli madde ve kimyasallarla denizin kirletilmesini önlemek ve ihlalleri belirleyerek gerekli idari yaptırımları uygulamak amacıyla, 3 denetim gemisiyle 24 saat aralıksız çalışıyor. Denetimler; gemilerin demirleme, bağlama ve bekleme yerleri, balıkçı barınakları, marinalar ile kıyıya, iskele ve rıhtımlara bağlı bekleyen deniz araçlarında yoğunlukla yapılıyor.

EN İLERİ TEKNOLOJİYLE ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR…

Deniz araçlarından alınan numunelerin, son teknolojiyle donatılmış laboratuvarda yapılan testlerin ardından kirletici özelliğe sahip olmaları halinde gerekli ceza işlemler uygulanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mustafa Tahmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın direktifleri doğrultusunda en ileri teknolojilerle çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti.

KURUMLAR ARASI BAŞARILI İŞBİRLİĞİ…

İstanbul’da Boğaz’da ve Marmara Denizi’nde ceza uygulama yetkisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu ifade eden Tahmaz, çalışmaları İstanbul Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde yürüttüklerini aktardı.

DENİZ ARAÇLARINA MAVİ KART UYGULAMASI…

Deniz araçlarının kirletici maddeler açısından elektronik ortamda kontrolü için yeni bir uygulama başlattıkların bildiren Tahmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Mavi Kart uygulamamızı İstanbul’da 7 noktada gerçekleştirmiş durumdayız. Bu kapsamda liman ve marinalarda bağlı bulunan gemilerin pis sularının İSKİ’nin kolektörüne deşarjını sağlıyoruz. Bu online olarak da sitemizden takip ediliyor. Hem hangi gemi ya da yatın ne zaman boşaltım yapması gerektiğinin denetimini periyodik olarak yapmış oluyoruz, hem de Mavi Kart uygulamasıyla bu hizmeti alması gereken gemilerin ihtiyacını sağlamış oluyoruz. Türkiye’de konaklayan uluslararası gemilerde bu uygulama zorunlu. Bu kartı elde etmek çok kolay, almayanlara mevzuat açısından bir cezai müeyyidesi var.”

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Genç Gelecek’ miniklerin yüzünü güldürdü

Sancaktepe Genç Gelecek Sağlık Kulübü öğrencileri; “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Umut” projesi kapsamında köy okullarında ...