Bir modern zaman Don Kişot’u: Süleyman Saim Tekcan

Dilek KARAGÖZ / Kadıköy Life – Kültürlü ama ekonomisi zayıf insanlar için sanatı temsil eden bir müze İMOGA… Süleyman Saim Tekcan’ın 55 yıllık birikimini ve sanat emeğini yatırdığı İstanbul Grafik Sanatları Müzesi. 30 bin eserlik birbirinden önemli sanatçıya ait eserlerden oluşan koleksiyonu ve kendi alanında tek oluşu ile bu ülkedeki en özel sanat kalelerinden biri. Dünyadaki 13 müzeden biri İMOGA, Ünalan’da.

Müzenin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Tekcan, kültürlü ve ekonomisi zayıf insanlar için sanat ürettiklerini söylüyor. İMOGA, Türkiye’nin tek ücretsiz gezilebilen müzesi.

İMOGA’nın yurtdışında İstanbul Modern’den sonra bilinen ikinci müze olduğunu söyleyen Tekcan, kültürlü ama ekonomisi çok güçlü olmayan insanların alabilecekleri bir sanat üretimi yaptıklarını ifade ediyor ve ekliyor: “Beni yetiştiren devletime borcumu ödüyorum”

Zengin koleksiyonu içinde Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan Burhan Doğançay’a kadar sayısız sanatçının eserini barındıran Türkiye’nin çağdaş özgün ilk baskı resim müzesi pazar günü hariç her gün saat 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Süleyman Saim Tekcan ile Kadıköy Life okuyucuları için yapılan özel röportaj ise derginin Mart-Nisan sayısında sizleri bekliyor…

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

kulak enfeksiyonu

Serinlemek isterken kulak enfeksiyonuna yakalanmayın!

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için girilen havuz ve deniz suyu, gerekli önlem alınmazsa kulak sağlığını etkileyebiliyor. Kulağın sürekli ...