“Bilge Çocuklar” tarih yolculuğuna çıktı…

Ümraniye Belediyesi’nin “Bilge Çocuklar” için düzenlemiş olduğu etkinlikler devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Panorama 1453 Fetih Müzesi’ni gezen çocuklar, tarihe yolculuk yaptı.

Çocuk ve gençlerin tarihi ve kültürel bilincini arttırmak, milli benlik şuuru aşılamak ve gençler arasında kardeşlik duygularını pekiştirmek amacı ile Ümraniye Belediyesi Bilge Çocukları, Panorama 1453 Fetih Müzesi ve Türk Dünyası Tarihi Evleri’ni gezdi. Müzede İstanbul’un fethinin binlerce asker tarafından top ve tekbir sesleri ile canlandırıldığı anı yaşayan çocuklar, tarih içinde yolculuk yaptı.

GÜNÜMÜZ BAKIŞ AÇISIYLA FETHİ YAŞADILAR…

Bilge Çocuklar; İstanbul’un kuruluşundan başlayıp, İstanbul’un kuşatmasını, fethini, Fatih Sultan Mehmed’in hayatını, savaşların orijinal minyatür, gravür ve resimler eşliğinde anlatıldığı ve günümüz bakış açısıyla fethin resmedildiği modern minyatür çalışmalarının yer aldığı sergiyi inceledikten sonra; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, KKTC, Tataristan evleri ile tarihi Kırgız ve Kazak çadırlarını gezdiler.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ümraniye

Sosyal belediyecilikte öncü ilçe; Ümraniye

2014 yılında Ümraniye Belediyesi tarafından ilçede yardıma muhtaç vatandaşlar için hazırlanan, bütün ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra giyecek ve ...