Beykoz’un arıcılarına 1.300 kovan…

İstanbul’da en fazla bal üretimi yapılan Beykoz’da “6. Bal Festivali” gerçekleştirildi. Beykoz’da üretilen en kaliteli balların görücüye çıktığı festivalde Beykoz Belediyesi, ilçedeki arıcılara 1.300 kovanı ücretsiz olarak dağıttı.

Beykoz İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Beykoz Belediyesi tarafından arıcılığı ve doğal bal üretimini teşvik için düzenlenen 6. Bal Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Arı çiftliği sahipleri, Belediye Meydanı’nda stantlar açtı; en kaliteli balı üreten çiftçilere altın ve  takdir belgesi  verildi.

Belediye Meydanı’nda düzenlenen 6. Bal Festivali’ne Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Özdemir, İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Nimet Çavuşoğlu, Belediye başkan yardımcıları, Belediye meclis üyeleri, muhtarlar, ilçedeki arıcılar ve ilçe sakinleri katıldı.

5 YILDA 15 BİN KOVAN DAĞITILACAK…

İstanbul’un en çok bal üretilen ilçesi olan Beykoz’da arıcılığı ciddi anlamda teşvik ettiklerini vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek; “Bu festivalin düzenlenmesine bugüne kadar hep destek verdik. Geçen yıl 500 kovan dağıttık. Bu sene İlçe Tarım Müdürlüğü’nün kurslarına katılan arıcılarımıza 1.300 kovanı yine ücretsiz veriyoruz. Hedefimiz, 5 yıl içinde 15 bin kovan dağıtmak ve ilçedeki bal üretimini artırmak. İstanbul’da da en çok bal Beykoz’da üretiliyor. Beykoz’u balda marka kent yapmak istiyoruz.. Arıcılığa ve arıcılarımıza desteğimiz devam edecek” dedi.

ARICILAR, RENKLİ ORGANİZASYONDA BİR ARAYA GELDİ…

İlçedeki arıcıları renkli bir organizasyonla bir araya getiren festivalde, çocukların katılımıyla ballı yoğurt yeme yarışması ve “Bal Güzeli” yarışması da yapıldı. 8 yaşındaki Burak Kanbur, yoğurt yeme yarışmasının birincisi olurken; 3 yaşındaki Ceyda Vidinligil de “Bal Güzeli” seçildi. Yarışmada dereceye giren çocuklara da birer çeyrek altın hediye edildi. Etkinlikte, Doğu Karadenizliler Derneği Horon Ekibi de coşkulu bir halk oyunları gösterisi sergiledi.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İKSV’den Kadıköy Belediyesi’ne plaket

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 46’ıncısı düzenlenen İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı Kadıköy Belediyesi’ne plaket ...