Beykoz’da toprak devrimi

Yılda 168 milyon ton toprağını erozyonla kaybeden Türkiye için iyi haber Beykoz’dan geldi. Beykoz Belediyesi, her gün çöpten çıkan tonlarca organik atığı toprağa (komposta) dönüştürerek, tarımsal alanlara döküyor.

Toprak devriminin başladığı yer, Beykoz Belediyesi’nin yemekhanesi. Yemekhanede her gün 600 personel için düzenli yemek pişiyor. Yemekhaneden çıkan organik atıkların kaynağında dönüşüme alınmasıyla elde edilen günlük 700, aylık 21 bin litre kompost, belediye serasında toprakla buluşuyor.

TÜM BEYKOZ SEFERBER OLDU…

Organik atıklar, Paşamandıra Meyve Bahçesi’ndeki seralarda yeni sebze ve meyvelerin yetişmesini sağlıyor. Kompostla yetişen domates, patlıcan, biber ve diğer sebzeler yine belediye mutfağında tencereye giriyor. Temiz bir çevre için “sıfır atık” hedefiyle yola çıkılan Beykoz’daki toprak devrimine; ilkokullardan alışveriş merkezlerine, sitelerden iş merkezlerine kadar tüm Beykozlular katılıyor.

ÇOCUKLAR DA DESTEK VERİYOR…

Yeşil Okul Projesi ile Beykoz genelinde 56 ilköğretim okulunda öğrencilere verilen eğitimler neticesinde öğrenciler, bahçe tipi kompost makinelerinde organik atıklardan kompost yapıyor. Acarlar Mahallesi’nde bulunan AcrLoft AVM, Maritza Evleri’nin yanında kurulan Atık Yönetim Merkezi ile Türkiye’de ilk kez bir site ve AVM’nin atıkları kaynağında kompostlaştırılıyor.

ÇÖPE DEĞİL, DOĞAYA GİDİYOR…

Bu çalışmalar sayesinde Beykoz Belediyesi sınırlarından düzenli depo sahalarına gönderilecek atık miktarı, büyük ölçüde azalmış durumda. Beykoz’da günlük 250 tonun üzerinde evsel atık oluşuyor. Bunun yüzde 55-65’inin organik kökenli atık olduğu düşünüldüğünde, günlük yaklaşık 135-165 ton araladığında organik atık ortaya çıkıyor. Bunun da yüzde 18-23’ü komposta dönüştürülüyor.

HEDEF SIFIR ATIK…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Belediye olarak temiz bir çevre için sıfır atık hedefiyle yola çıktık ve atıkların kaynağında toplanmasına başladık. Bu uygulamayla hem israfı önlüyor, hem de doğaya ve ekonomiye katkı sağlıyoruz. Topraktan toprağa armağan olan bu geri dönüşüm uygulamasıyla temiz ve sürdürülebilir çevreye katkı sağlanırken, atık yönetimi konusunda da bilinç oluşuyor” dedi.

SİZ DE EVDE YAPABİLİRSİNİZ…

Beykoz ilçesinde Temizlik İşleri Müdürlüğü binasında, okullarda, evlerde ve bazı kuruluşların binalarında bahçe tipi kompost makinesi kullanılıyor. Kompost makinesi, tamamen manuel çalışıyor. Elektrik sarfiyatı söz konusu değil. Makinede havalandırma delikleri bulunuyor. Karıştırmak için çocukların da rahatça çevirebileceği bir mekanizması var. Değişik kapasitelerde modelleri mevcut olmakla birlikte ilçe genelinde kullanılan tipi 30 litre/hafta kapasitede.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...