Beykoz Masalı

“Beykoz Masalı” raflarda yerini aldı

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’nun Beykoz’u konu alan yeni çocuk romanı “Beykoz Masalı” raflarda yerini aldı. Üç bucuk yıl Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ve AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı kurucuları arasında yer alan Kaşıtoğlu, başkan yardımcılığı görevinden beklenmedik bir şekilde istifa etmesinin ardından kültürel çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Daha önce yazmış olduğu, sekiz baskı yapan “60’lar Hikaye, 70’ler Terane, 80’ler Şahane” adlı kitabıyla uzun süre gündemden düşmeyen Muharrem Kaşıtoğlu, “Beykozlu Edebiyatçılarımız ve Edebiyatımızda Beykoz” ve “Yazmış Bulunduk” isimli eserlere de imza atmıştı. Kaşıtoğlu, son olarak da “Beykoz Masalı” isimli çocuk romanını piyasaya çıkardı.

OKUYUCUYU BEYKOZ’UN BİR GÜZELLİĞİNDEN ALIP DİĞERİNE GÖTÜRÜYOR…

Yeni kitabıyla ilgili açıklamada bulunan Meclis Üyesi Kaşıtoğlu, kendisinin bir kültür insanı olduğunu ve bundan sonra siyasetin yanı sıra kültürel çalışmalarını da daha aktif bir şekilde yürüteceğini belirterek, şunları söyledi: “Bu hikaye yavru martının ailesini, yolunu ve yurdunu kaybetmesiyle başlıyor. Tesadüfen geldiği Beykoz’da şans eseri karşısına çıkan Beykozlu yaşlı ve bilge martının ona sahip çıkması, Beykoz’u gezdirerek anlatması ile devam ediyor. Korku ile başlayan, merak ve heyecanla devam eden sayfalar, okuyucuyu Beykoz’un bir güzelliğinden alıp diğerine götürüyor. Her sayfasında diğer sayfada neler olacak duygusundan kendinizi alamayacağınız bu hikayede Beykoz halkının yardımseverliği, misafirperverliği ve hayvan sevgisi, alabildiğine kendini gösteriyor. Okuyucuların her sayfasında Beykoz’a dair yeni bir şeyler öğrenme imkanı bulacakları Beykoz Masalı sadece çocuklara değil, yetişkinlere de rehber olacak.

Beykoz masalı

BOĞAZ’IN İNCİSİ BEYKOZ İÇİN BİR VEFA KİTABI…

Beykoz Belediyesi olarak yaptığımız zabıta adayları yazılı sınavında, Beykoz’a dair genel kültür sorularına cevap verme konusunda yetersizlik olduğunu gördükten sonra bu kitabı yazmaya karar verdim. Sonra çeşitli vesilelerle gerçekleştirdiğim okul ziyaretlerimde de çocukların yaşadıkları bölgeye dair çok az bilgiye sahip olduklarını fark ettim. Bu durum, çocukları sıkmayacak şekilde masal tadında bir kitap yazmamın faydalı olacağını bana düşündürdü. Anlayacağınız bu kitap, Boğaz’ın incisi Beykoz için bir vefa kitabı.”

HER ŞEY YAVRU MARTININ AİLESİNİ KAYBETMESİYLE BAŞLADI…

Bilinmeze doğru çıktığı yolculuk onu Boğaz’ın incisine, İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Beykoz’a sürükledi. Yolunu ve yurdunu kaybeden yavru martıya sahip çıkan ve mihmandarlık yapan yaşlı ve bilge martı ile birlikte Beykoz’da büyük bir serüvene kanat açtılar. Anadolu Feneri’nden Anadolu Kavağı’na, Paşabahçe’den Kanlıca’ya, Göksu’dan Polenezköy’e… Pek çok eşsiz güzelliğe şahitlik ettiler. Verdikleri molalarda tarihin derinliklerine yolculuk yaptılar. Bazen Ahmet Mithat Efendi oldular, bazen Orhan Veli… Bazen bir kasıra kondular, bazen bir köprüye… Bazen bir tepeden baktılar Beykoz’a, bazen de bir kaleden… Gündüzden uçup geceye kondular. Küçücük yüreklerinde çarpan umudun hayaliyle…

“Beykoz Masalı” kitabını sipariş etmek için: http://www.kitapyurdu.com/kitap/beykoz-masali/450975.html

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

mtepe-piraye-1

Nazım Hikmet’in ‘Piraye’si Maltepe’de sahnelendi

Maltepe Belediyesi, dünya şairi Nazım Hikmet’in 117. doğum yıldönümünde,  Murat Çidamlı’nın sahne aldığı “Piraye” isimli oyuna ev sahipliği ...