Beykoz camını dünya üflüyor…

Beykoz’da “Cam Sanatçıları İçin Araştırma, Geliştirme ve Üretim Platformunun Oluşturulması Projesi” (Artist in Residence), Türkiye ve dünyadan 16 sanatçının katılımıyla başladı. İstanbul Kalkınma Ajansı, Cam Ocağı Vakfı ve Beykoz Belediyesi ortaklığıyla başlatılan projeye katılan sanatçılar, atölye çalışmalarıyla özgün eserler üretecek, deneyimlerini paylaşacak ve seminerler verecek.

4 Ocak-29 Nisan tarihleri arasında dört dönem sürecek projenin misafir sanatçıları ABD, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Avustralya, Almanya ve İran’dan katılıyor. Sanatçıların üretimleri, biri İstanbul içinde biri Beykoz Belediyesi Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde olmak üzere iki ayrı mekânda sergilenecek.

DÜNYA ÇAPINDA NETİCEYE ULAŞMAK HEDEFLENİYOR…

Cam Ocağı Vakfı’nda düzenlenen projenin tanıtım toplantısına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Cam Ocağı Vakfı Başkanı Yılmaz Yalçınkaya, ilçe protokolü, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve cam sanatçıları katıldı. Açılışta projenin amacı hakkında bilgi veren Cam Ocağı Vakfı Başkanı Yılmaz Yalçınkaya; “Bugün benim çok mutlu olduğum bir gün. Amacımız, Türk ve yabancı sanatçıları bir araya getirip, öğrencilere örnek olmalarına ve birbirlerinden etkilenerek yeni eserler yaratmalarına ortam hazırlamak. Türkiye’ye bu konuda ilgi var. Dünya çapında neticeye ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

ÖZGÜN ÇALIŞMALAR YAPILACAK…

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise; “Çok özgün bir çalışmanın açılışındayız. Bu projeyle dışardan gelen ustalar ve bölgemizin sanatçıları, yeni eserler ortaya koyacaklar. Camın ana kucağı diyebileceğimiz Beykoz, bu projelerle tekrar camla kucaklaşıyor. Tabi ki devamlılık çok önemli. Beykoz’da yürütülen projelerle Polonezköy ve Anadolukavağı’nda Cam Sanat Merkezleri açıldı. Riva’da bir yenisi kurulacak. Hükümetimiz ve Kalkınma Bakanlığımız da bu tür özgün çalışma ve üretimlere büyük destek veriyor. Belediye olarak cam sanatını yaşatan ve tanıtan projelerin destekçisi olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

yaşar kemal

Maltepe’de Yaşar Kemal coşkusu

Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin temeli, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı muhteşem bir ...