Beykoz camı turizmle hayat buluyor…

İstanbul’un tarihi ve turistik bölgelerinden Anadolukavağı’nda cam sanatını turizmle buluşturacak Yoros Cam Sanat Merkezi açıldı. AB fonlarıyla kurulan merkezde, ilçenin camcılık mirasını yaşatacak ustalar yetişecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen “Beykoz Camcılığının Tarihi Mirasını Koruma ve Geleceğe Kazandırma Projesi” kapsamında ilçenin ilk cam sanat merkezi, Polonezköy’de kurulmuştu.

CAMCILIK MİRASI GELECEK KUŞAKLARA AKTARILACAK…

Beykoz’da camcılığı canlandırmak üzere hazırlanan proje kapsamında açılan  Yoros  Cam Sanat Merkezi’nde eğitim, satış ve tanıtım çalışmaları yapılacak; ilçenin camcılık mirasını gelecek kuşaklara aktaracak cam ustaları yetiştirilecek. Anadolukavağı Yoros Kalesi yolu üzerinde bulunan merkezde; sıcak cam eğitimi için alanlar, sergi ve satış noktası yer alıyor. Merkezin yıl boyunca eğitim ve satış faaliyetleriyle hareketli ve canlı tutulması, cam sanatı ustalarının çeşitli etkinliklerle ağırlanması hedefleniyor.

ANADOLUKAVAĞI’NIN YENİ BİR MADALYONU DAHA OLDU…

Yoros Cam Sanat Merkezi’nin açılışına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İstanbul Boğaz Komutanı Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Anadolukavağı Muhtarı Serdar Lüleburgaz, belediye başkan yardımcıları, cam ustaları ve kursiyerler katıldı. Açılışta yaptığı konuşmada camın yıllarca ilçe sakinleri için geçim kaynağı olduğunu ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek; “Mahalle sakinleri bilir, bu mekân çalılık ve boş bir araziydi. Turistlerin geçiş güzergâhında bulunan bu noktayı cam merkeziyle canlandırdık. Balıkçılığı, kalesi ve doğasıyla anılan Anadolukavağı’nın yeni bir madalyonu daha oldu. Merkezin kurulmasında emeği geçen herkesi kutluyor ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...