Beykoz’daki Vanlı ailelere psikolojik destek…

1

Van’da meydana gelen 7,2’lik depremin ardından hayatlarını devam ettirmek üzere Beykoz’a gelen 80 aileye, Beykoz Belediyesi’ne ait Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi‘nde psikolojik destek sağlanıyor.

İlçe Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi tarafından barınma, gıda ve ısınma ihtiyaçları karşılanan depremzedelere, yaşadıkları travmayı bir an önce atlatabilmeleri ve sosyal yaşama daha kolay uyum sağlayabilmeleri için ücretsiz terapi hizmeti veriliyor.

Deprem nedeniyle kapalı alanda duramama, depresyon, kaygı, korku ve odaklanma sorunu yaşayan, aralarında çocukların da bulunduğu 10 kişi, terapilerine başlanmak üzere Sosyal Masa görevlileri eşliğinde merkeze getirildi.

Psk. Damla Kubat, depremzedelerin doğal afet deneyimi yaşayan kişilerde görülen travma sonrası stres bozukluğu durumuyla karşı karşıya olduklarını, bu durumu kabullendikten sonra travmanın büyüklüğüne göre ancak 6-12 aylık bir terapi süreciyle hayatlarının normale döneceğini söyledi.

Travma sonrası stres bozukluğu durumunun tedavi edilebilir olduğuna dikkat çeken Psk. Serkan Kalgan ise, depremzedelerin psikolojik destek almalarının hayatlarını normale dönmesi için son derece önem taşıdığını ve merkezde sağlanacak düzenli bir hizmetle büyük oranda bunu başarabileceklerini ifade etti.    

Vanlı depremzedelere sağlanan psikolojik destek hizmeti, ailelerin ilçede ağırlandıkları 6 ay boyunca devam edecek.  

2

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Beykoz Üniversitesi

Beykoz Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı

Kurulduğu günden bu yana eğitim-öğretim alanında üstün başarılara imza atan Beykoz Üniversitesi’nde 2017-2018 akademik yılı, yaklaşık 500 öğrencinin ...