“Benimle Gülümse” projesi tanıtıldı

İstanbul Güney Kamu Hastaneleri Birliği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğiyle hayata geçirilen, 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklarda koruyucu ağız ve diş sağlığı projesi “Benimle Gülümse” tanıtıldı.

Ataşehir Metin Sabancı Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı İcra Kurulu Başkanı Altan Edis, vakfın çalışma alanlarından bahsederek projenin önemine değindi. Edis, proje ile İstanbul’da 4 bin kadar aileye ulaşıp, bin 200 öğrencinin diş tedavisinin yürütüleceğini bildirdi.

Benimle Gülümse

KİŞİYE ÖZEL TANI VE TEDAVİ UYGULANACAK…

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan ise engellilere ilişkin yürütülen faaliyetleri aktararak, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklarda koruyucu ve önleyici ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin kendi ortamlarında yapılacağını anlattı. “Benimle Gülümse” projesinin önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayan Orhan; “Projenin diğer ağız ve diş sağlığı projelerinden farkı, standart tarama ve muayene yöntemleri yerine kişiye özel tanı ve tedavi yöntemleri oluşturulacak. Yazılım programları ile risk analizleri yapılacak ve takipleri sağlanacak. En büyük temennimiz, özel bakıma ihtiyaç duyan bebek ve çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı koruma programına alınarak, öncelikle bulunduğumuz bölgede, gelecek yıllarda da Türkiye’de gülümsemelerine katkı sunabilmektir” dedi.

Benimle Gülümse

TÜRKİYE GENELİ İÇİN ÖRNEK MODEL OLUŞTURULACAK…

Diş doktoru Esra Tunalı da “Benimle Gülümse” projesi sayesinde engelli bebek ve çocukların kendi ortamlarında, devlet himayesi altında, ulaşılabilir ve sürdürülebilir koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini almaları sağlanarak, Türkiye geneli için örnek model oluşturulacağını kaydetti. Tunalı; projenin Adalar, Kartal, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli ve Tuzla’da uygulanacağını belirterek; “Projeyle 1.200 bebek ve çocuk, ayrıca aileleri ile birlikte 4 bin 800 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. 0-6 yaş engelli bebek ve çocuklar ile aileleri, ağız sağlığı konusunda eğitilecek. Çok erken dönemde engelli çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılacak. Ayrıca, engelli özel çocuk ailelerine çocuk eğitimi ve sağlığı konusunda da destek olunacak” şeklinde konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Harem Sahil Yolu Halk Koşusu

Harem Sahil Yolu Halk Koşusu gerçekleştirildi

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in sosyal medya üzerinden yaptığı duyuru ile tüm Üsküdarlıları davet ettiği, “Harem Sahil Yolu ...