Behçet Necatigil

Behçet Necatigil 100 yaşında!

Behçet Necatigil

Türk edebiyatının en saygın ve en özgün şairlerinden Behçet Necatigil, doğumunun 100. yılında Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlikle anılacak.

İnsanların gündelik hayatını, acısını, yokluğunu, yoksulluğunu kendine has bir incelik ve aynı zamanda kırılganlıkla anlatan Cumhuriyet döneminin en önemli şairlerinden Behçet Necatigil, doğumunun 100. yılında Kadıköy’de anılacak.

KIZI VE ÖĞRENCİSİ DE KATILACAK…

14 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’de Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) gerçekleştirilecek anma etkinliğine; Necatigil’in kızı Ayşe Sarısayın, Kabataş Lisesi’nden öğrencisi ve sonraki yıllarda arkadaşlığını paylaştığı Hilmi Yavuz ile edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan konuşmacı olarak katılacak.

BEHÇET NECATİGİL HAKKINDA…

Behçet Necatigil, 16 Nisan 1916’da İstanbul’da doğdu. Kastamonulu babası Necati Efendi, annesi Bedriye Hanım’dır. Hasta olan annesi, şair henüz iki yaşındayken vefat etti. 1936’da Kabataş Erkek Lisesi’nin edebiyat bölümünden birincilikle mezun oldu. Kabataş Erkek Lisesi’nde ve İstanbul Eğitim Fakültesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Kabataş Erkek Lisesi’nde Demir Özlü, Hilmi Yavuz gibi yazar ve şairlerin öğretmeni oldu. İlk şiiri, lise öğrencisi olduğu yıllarda Varlık Dergisi’nde çıktı. O tarihten ölümüne kadar hep eserler verdi. Şiirlerinde evler, aile, çevre, aşk, bunalım, hastalık, yalnızlık ve ölüm temalarını işledi. Eski ve yeni kelimeleri ustaca şiirine yerleştirdi. Sağlam ve tutarlı bir şiir dünyası oldu. Şiir kitapları dışında, düz yazılarını topladığı “Bile/Yazdı” adlı eseri de bulunmaktadır. Almancadan çeviriler yapan Necatigil, radyo oyunları da yazmıştır. Bu alandaki çalışmalarını Yıldızlara Bakmak (1965), Gece Alevi (1967), Üç Turunçlar (1970), Pencere (1975) kitaplarında topladı. 13 Aralık 1979 tarihinde ölüm kapısını çalana kadar emeklilik günlerini evinde edebiyatla yoğunlaşarak, çalışarak geçirdi. Ailesi, ölümünden sonra Necatigil Şiir Ödülü’nü her yıl verilmek üzere oluşturdu. Ayrıca, Kabataş Erkek Lisesi 3 Fen-F sınıfına Behçet Necatigil Dersliği adı verildi.

Behçet Necatigil

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

cekmekoy sanat akademisi

Çekmeköy Sinema Akademisi oyuncu Hakan Yılmaz’ı ağırladı

“Ayrılsak da Beraberiz”, “Yahşi Cazibe” gibi milyonların beğenisini kazanan yapımlarda yer alan ünlü oyuncu Hakan Yılmaz, Çekmeköy Belediyesi ...