Bazı çocuklar neden obez oluyor?

Bazı davranışlar hem kızlarda hem de erkeklerde obezite riskini artırırken, yeni araştırmaya göre cinsiyet bakımından bazı farklılıklar olduğu görülmüş. Mesela bir spor takımında oynamak, okul çağındaki erkek çocuklarda obezite riskini azaltırken, kızlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Diğer taraftan, süt içen kızların obezite bakımından daha az risk altında oldukları da gözlenmiş.

Yapılan çalışmalara göre bazı davranış biçimleri, hem kızlarda hem de erkeklerde obezite riskini artırıyor. Yapılan çalışmalara göre okullarda verilen öğlen yemeğinin yenmesi erkeklerde obezite riskini % 29 artırırken, kızlarda ise % 27 oranında artırdığı gözlenmiş. Günde bir veya daha fazla saat televizyon izlemek, obezite riskini her iki cins için de % 19 artırmış.

ÇOCUKLUK OBEZİTESİ, BÜYÜK BİR SAĞLIK SORUNUDUR…

Çocuklar ve gençler arasında son 30 yılda obezite dramatik olarak artmıştır. 2010 yılında yayınlanan raporlara göre, ortaokul çağındaki çocukların % 20’si obezdir. Gelişmiş ülkelerde çocuklarda obezitenin önlenmesi konusundaki çalışmalardan sonra, obezite oranının artış yerine azalışa geçtiği görülmeye başlamış ve bu durum obeziteyi önlemek konusunda çalışan uzmanlara motivasyon sağlamış. Vücut kitle endeksi, kan basıncı, kolesterol, kan şekeri ve sağlık konusunda diğer ölçümler ile televizyon izlemek gibi alışkanlıklara ait veriler, özellikle obezite uzmanlarının üzerinde çalıştıkları hususlar…

ÇOCUKLARDA OBEZİTE KONUSUNDA ÇALIŞMALARIN SONUÇLARI OLDUKÇA İLGİNÇ…

– Ortalama erkeklerin %37’den fazlası ve kızların % 31’i aşırı kilolu veya obez gözlenmiş.

– Obez erkekler ve kızların HDL (iyi) kolesterolleri düşük, kan basınçları ve kalp krizi endikatörleri normal veya düşük kilolu öğrencilere göre yüksek bulunmuş.

– Spor takımında oynamak, erkeklerde obezite riskini % 23 oranında azaldığını ortaya koymuş.

– Süt içmek, kızlarda obezite riskini % 19 azaltıyormuş.

– Süt içen çocukların kilo almaya neden olan şekerli içecekleri daha az tükettikleri gözlenmiş.

– Televizyon izlemekle kilo arasındaki bağlantı iyi biliniyor ve fazla televizyon izleyenlerde kilo artışı fazla görülüyor.

– Obezite riski ile okulda verilen öğle yemeklerini tüketmek arasındaki bağlantı araştırılmış; bu çocukların düşük gelirli ailelerden geldikleri ve düşük sosyo-ekonomik statü ile daha obez oldukları görülmüş.

OBEZİTE RİSKİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN ELE ALINAN STRATEJİLER, YAŞA GÖRE FARKLILIK GÖSTERMEKTE…

– Ortaokul çağındaki çocuklarda şekerli içecek ve tatlı miktarının azaltılması, televizyon izleme süresine sınırlama getirilmesi gerekiyor.

– Sağlıklı yemek yeme ve aktif yaşam alışkanlıklarının erken yaşta başlatılması ön görülüyor.

– Ayrıca okulların ve ailelerin kız çocuklarının daha fazla spor aktivitesinde bulunması için desteklenmeleri gerektiği savunuluyor.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

 

 

 

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kızılay Özel Kartal Hastanesi

Kızılay Özel Kartal Hastanesi hizmete girdi

Türkiye genelinde 2 hastane ve 3 tıp merkeziyle modern sağlık hizmetleri sunan Kızılay, uzun yıllar tıp merkezi olarak ...