Barış Manço ölüm yıldönümünde özlemle anıldı…

1

13 yıl önce sonsuzluğa uğurlanan sanatçı Barış Manço, ölüm yıldönümünde özlemle anıldı. 31 Ocak gecesi geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eden Manço’yu; sevenleri yine 31 Ocak gecesinde, Kadıköy Belediyesi tarafından müze konseptiyle sevenlerine açılan evinde buluşarak şarkılarıyla andılar.         

Kadıköy Belediyesi’nin Manço’nun Moda Yusuf Kamil Paşa Sokak’ta bulunan evini Halk Bankası’ndan kiralayarak sevenlerine açtığı ve “81300 Moda” adını taşıyan Barış Manço’nun evi, ölümünün 13’üncü yıldönümünde yine ziyaretçi akınına uğradı.

Yoğun kar yağışına rağmen, Barışseverler sabahın erken saatlerinden itibaren Manço’nun evine gelerek şarkılarını dinlediler ve evini gezerek bir kez daha Barış Manço’yu yaşadılar. İstanbul’un değişik semtlerinden gelen ziyaretçileri, Manço’nun oğulları Doğukan Manço ile askerden izinli gelen Batıkan Manço ve Kadıköy Belediyesi yetkilileri karşıladı. 

Buluşmaya gelenler özel bir ana da tanıklık ettiler. Manço’nun uzun yıllar kullandığı, ancak ölümünden sonra bakımsızlık nedeniyle kullanılamayan hale gelen Ssangyong Musso marka 34 BM 777 plakalı aracını kapsamlı bakımdan geçirerek yenileyen Çakıroğulları Otomotiv Şirketi, aracı ölüm yıldönümünde eve getirerek teslim etti. Şirketin Satış Müdürü Kerim Çakır’ın teslim ettiği aracı, Doğukan Manço kullanarak evinin önündeki özel yerine park etti. Kerim Çakır, aracın baştan aşağı kapsamlı bir bakımdan geçirilerek yenilendiğini, bundan sonra da sürekli olarak bakımının düzenli aralıklarla yapıcağını kaydetti. 

3

Barış Manço’nun şarkılarının söylendiği gecede duygusal anlar yaşayan Manço Kardeşler, 13 yıl geçmesine rağmen Barış Manço sevgisinin artarak devam ettiğini, bundan da son derece mutluluk duyduklarını belirtiler. Aile adına bir konuşma yapan Doğukan Manço, çocukluğunu geçirdiği, anılarıyla dolu evinin Kadıköy Belediyesi tarafından müze haline getirilmesinden büyük memnunluk duyduğunu söyledi. 

Müze 1 hafta ücretsiz ziyaret edilebilecek… 

Barış Manço’nun bestelerini yaptığı piyanosu, yurtdışı gezilerinden topladığı cam objeleri, aksesuarları, sahne kostümleri ve kendi yaptığı tablolarının sergilendiği evi; Kadıköy Belediyesi, Türkiye’nin ilk oyuncak müzesini kuran Sunay Akın’ın danışmanlığı, Manço Ailesi’nin desteği ve Halk Bankası’nın büyük katkıları ile müze konseptiyle 3 yıl önce hizmete açılmıştı. 

Binlerce kişinin ziyaret ettiği Barış Manço Evi, ölüm yıldönümü nedeniyle bir hafta süreyle ücretsiz gezilebilecek. Ayrıca Halk Bankası, Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan çocuklarla birlikte Manço’nun evinde bir hafta atölye çalışmaları yapacak.  

2

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...