Barış Manço, Tuzla’da anıldı…

1

Türkiye’nin değerli sanatçısı Barış Manço, ölümünün 13. yıldönümünde, Tuzla’daki kendi adını taşıyan ilköğretim okulunda düzenlenen törende anıldı. Tuzla Barış Manço İlköğretim Okulu’nda düzenlenen anma toplantısına; Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla ve sanatçı Barış Manço’nun oğlu Doğukan Manço katıldı. 

Barış Manço’nun hayatından kesitler sunan sinevizyon gösteriminin ardından söz alan konuşmacılar, Barış Manço’nun Türk sanatına bıraktığı izler ve yaşadığı döneme etkilerini anlatan konuşmalar yaptılar. Öğrenciler tarafından Barış ağabeylerine hitaben yazılan şiirlerin okunduğu anma töreninde; Barış Manço şarkıları seslendirildi, halk oyunları gösterileri sunuldu. Programda ayrıca, sanatçının unutulmaz programı “Adam Olacak Çocuk” öğrenciler tarafından canlandırıldı. 

2

“Dönence”, “Kol Düğmeleri”, “Gülpembe”, “Dağlar Dağlar”, “Domates Biber Patlıcan” gibi unutulmaz eserler başta olmak üzere 200’ün üzerinde esere imza atan Manço, 41 yılı aşkın sanat yaşamında 300’ün üzerinde ödül aldı. Sanaçı ayrıca, 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülünün de sahibi oldu. 

Çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli olan ve yayına girdiği günden beri milyonlarca izleyiciyi ekran başına toplayan “Barış Manço ile 7’den 77’ye”, Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden Orta Asya ve Yakın Doğu’ya kadar bir çok ülkede izlendi.

Sanatçı Barış Manço, program çekimleri için Ekvator’dan Kutuplar’a, yerküre üzerinde 150 değişik ülkeye giderek 500.000 km’den fazla yol katetti. Bir başka deyişle, dünyanın çevresi 12 kez dolaşılmış oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Dünya Değişim Akademisi

Dünya Değişim Akademisi, 74. merkezini Tuzla’da açtı

Dünya Değişim Akademisi, 74. merkezini İstanbul Tuzla’da açtı. “Kendini değiştir, dünyan değişsin” sloganı ile Türkiye’den dünyaya açılan kurumun ...