Ban-Ki Moon, İstanbul’da Kadir Topbaş ile görüştü…

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Moon, İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bir araya geldi.

Görüşmenin ana gündemini küresel terör tehdidi ve Suriyeli göçmenler oluşturdu. Devlet Konukevi’nde yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Dünya Başkanlığı görevini sürdürdüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Teşkilatı ile Birleşmiş Milletler’in ortak çalışmaları ele alındı.

TERÖRÜN HEDEFİ İNSANLIK…

Topbaş, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Terör insanlığı hedef alıyor. Paris, Ankara, İstanbul ve ardından Brüksel’de yaşanan saldırılar, insanlığın tehdit altında olduğunu gösteriyor. Türkiye her platformda; adı, hedefi, amacı her ne olursa olsun terörün her türüne karşı olduğunu en güçlü şekilde dile getiriyor. Türkiye bir yandan da Suriye’den gelen milyonlara kucak açarak, esasında insanlığın ölmediğini dünyaya ispat ediyor.

KÜRESEL TERÖRE KARŞI YENİ GÜVENLİK STRATEJİLERİ…

BM kalkınma hedefleri başta olmak üzere tüm küresel sorunlarda yerel yönetimlerin çözüm ortağı olması hususunda fikir birliği içinde olduğumuz BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede, Birleşmiş Milletler’in küresel terör tehdidine karşı üzerinde çalıştığı yeni güvenlik stratejileri üzerinde duruldu. 2016 yılının Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak olan Birleşmiş Milletler İnsani Zirvesi ile ilgili hazırlıkları gözden geçirme fırsatı bulduk. Suriyeli göçmenlerin şehirler üzerindeki etkisine ilişkin yerel yönetimlerin talep ve önerilerini konuştuk. Ayrıca, 2016 sonbaharında Ekvador’da gerçekleştirilecek Habitat Zirvesi’nin hazırlıklarını ele aldık.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...