Erguvanlar

Baharın müjdecisi erguvanlar İstanbul’u süslüyor

Erguvanlar

Osmanlı döneminde adına bayramlar düzenlenen, şiirlere ve metinlere konu olan erguvanlar, Boğaz’ın iki yakasında zarif dallarıyla İstanbul’u süslemeye devam ediyor. Çiçeklerini açarak kente bahar geldiğini müjdeleyen erguvanlar, pembeye boyadığı Boğaz kıyılarına adeta tablo görünümü verdi.

İşte ilkbahar geldi. Çiçekler açmaya, göçmen kuşlar gelmeye başladı. İlkbaharın herkese heyecan verdiği bugünlerde, ülkemizin pek çok yerinde pembe renkli bir sürpriz sizi bekliyor. Bu sürpriz, her an bir yerlerde karşınıza çıkabilir. Bir parkta, deniz kıyısında, bir evin bahçesinde ya da sokakta mor-pembe renkli, mis kokulu erguvanlarla karşılaşabilirsiniz.

ERGUVAN NEDİR?

Erguvan, kışın yapraklarını döker. İlkbaharda da daha yaprakları bile çıkmadan önce, ilkbaharın müjdecisi kabul edilen morumsu pembe renkte çiçeklerini açar. Küçük kümecikler hâlindeki çiçekleri, sanki ağacın gövdesinden ve dallarından dışarı patlar. Erguvan, bir anda park ve bahçelerin en göz alıcı ağacı oluverir. Erguvanın rengi ve kokusu, yalnızca bizleri değil binbir çeşit arı, böcek ve kelebeği de kendine çeker. Erguvanın yaprakları yuvarlağımsı bir kalp şeklindedir. Çiçeklerden sonra yaprakları çıkmaya başlar. İlk zamanlarda pembemsi olan yapraklar, hızla büyürler ve pembemsi renkleri kaybolur. Yapraklar iyice yeşerdiğinde çiçeklerden meyveler olur. Erguvanın meyvelerinin şekli taze fasulyeye benzer. Tüm bu olaylar, bir ay kadar kısa bir sürede gerçekleşir. Bu kısa süre belki de birçok insan için ilkbaharın en güzel zamanıdır.

İSTANBUL’A ERGUVANLAR İLE BAHAR GELDİ…

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “İklimimizde gülden sonra bayramı yapılacak bir çiçek varsa o da erguvandır” dediği, Evliya Çelebi’nin eskiden Bursa’da bahar geleneği olarak kutlanan erguvan bayramı için “Erguvan Cemiyeti Faslı” diye söz ettiği, Edip Cansever’in “Sevginin çoğul oğlu/Senin ülkende yalnız bütün özlemler/Bilirim yalnız orada, içtenlik, erinç, coşku/Bayrağındaki bir tek çiçekli dalla/Orada uçsuz bucaksız/Olanca görkemiyle bir erguvan imparatorluğu” dizelerinde yer alan erguvanlar kenti süslemeye başladı. Her yıl Nisan ayında çiçek açan erguvan ağaçları, henüz yaprakları açılmadan çiçek vermesiyle farklı bir görüntü oluşturdu. Kentin sokaklarını süsleyen erguvanlar, vatandaşlar tarafından da ilgi görüyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...