Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi’nin asırlık ağaçlarına bakım

Bağdat Caddesi’ne bir anlamda adını veren ve her biri asırlık olan çınar ağaçlarına kapsamlı bakım yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan bakım çalışmaları, vatandaşlar tarafından da dikkatle izleniyor.

bagdat-caddesinin-asirlik-agaclarina-bakim (1)

ÖNCE TEMİZLİK, SONRA İLAÇLAMA…

Yaşları 100 ve üzerinde olan çınar ağaçlarında, her bir boğumu 10 yılı gösteren ve çürümeye başlayan bölümler önce temizleniyor, sonra hava verilerek tozlardan arındırılıyor ve ilaçlama işlemleri yapılıyor. Daha sonra ise onarılan bölümler kapatılıyor.

bagdat-caddesinin-asirlik-agaclarina-bakim (3)

ARAÇ YOKSA, KİRALIK VAR…

Bütün bu işlemleri yapmak için elbette vinç gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan vinçlerin hepsi değişik bölgelerde görevde olduğu için; “Vinç yok, gelecek yıl yapalım” yerine “Araç yoksa kiralık var” denilerek, kiralanan vinçlerle bakım işlemleri gerçekleştiriliyor. Çünkü bu işlemlerin yapılamaması durumunda ağaçları kaybetme riski söz konusu oluyor.

bagdat-caddesinin-asirlik-agaclarina-bakim (4)

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendikli anneler bebekleriyle yarıştı

Pendik Belediyesi tarafından PENBİS FEST’18 adıyla ilk kez düzenlenen yarışlara 1000’in üzerinde bisiklet sever katıldı. 10 kategoride düzenlenen ...