Ayia Efimia Rum Kilisesi restore ediliyor…

Kadıköy’ün 320 yıllık tarihi Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yenileniyor.

Yıllara yorgun düşen yapı 1694 yılında inşa edilmiş, ilerleyen süreçte genişletilerek Tarihi Kadıköy Çarşısı’nın bir parçası haline dönüşmüştü. 1993 yılında ibadete açılan kilise, İstanbul’un en eski ibadethaneleri arasında gösteriliyor.

RUM ORTODOKS CEMAATİ ADINA…

İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, restorasyon çalışmasını Kadıköy Rum Ortodoks Cemaati Kiliseleri, Mektepleri ve Mezar Vakfı adına sürdürüyor. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 320 yıldır yorgun düşen kilise, yeni yüzüyle Ortodoksların hizmetine girecek.

GABRİEL’DEN BUGÜNE…

Bizans döneminde kilise arsası üzerinde Ayia Basis Manastırı bulunuyordu. Ayia Euphemie Metropolitlik Manastırı olarak kullanılan bina, dönemin koşulları ile birlikte yıkıldı. Bugünki kilise, 1694’de Kadıköy Metropoliti Gabriel tarafından yeniden yaptırıldı. 1830 yılında Kadıköy Metropoliti Zaharias, Rusya’dan temin ettiği mali destek ile kiliseyi büyüttü. Zaman içinde bakımsız kalan yapı, 1993’de Metropolit İokem’in mali desteği ile yenilendi, 1 Nisan 1993’de yeniden ibadete açıldı. Kilise, ortasında yüksek kasnaklı bir kubbesi ile dikkat çekiyor. İkonastasion ahşap ve kabartma bezemeli yapının içerisinde gümüş kaplı ikonalar bulunuyor. Kilisenin sağ tarafında taştan inşa edilmiş çan kulesi, Ortodokslar tarafından özellikle ziyaret ediliyor.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...