Ayhan Işık Kadıköy’de anıldı…

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin düzenlediği “Yeşilçam’a Saygı” etkinliğinde, ünlü sanatçı Ayhan Işık’ın 86. yaş günü Yeşilçam sanatçılarının katılımı ile kutlandı.

Ayhan Işık’ın ölümünün 36. yılında Kadıköy’de düzenlenen etkinliğe Hülya Koçyiğit, Müjdat Gezen, Süleyman Turan, Eşraf Kolçak ve Yusuf Sezgin ile birlikte birçok sanatçı katıldı. Klasik otomobillerin de yer aldığı etkinlikte, Ayhan Işık’ın filmlerinden oluşan sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından bazı sanatçılar, sahnede Ayhan Işık’la ilgili anılarını paylaştı.

“TÜRK SİNEMASININ GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK KRALI…”

Ayhan Işık’ın Türk sinemasının kralı olduğunu belirten Hülya Koçyiğit, şöyle konuştu: “Türk sinemasının 100. yılında bu eski arabaları dernek haline getirmiş İstanbul Eski Otomobilciler Derneği’ne teşekkür ediyorum. Türk sinemasının kralı anılır da bizler gelmez miyiz! Seve seve, koşa koşa geldik. Çünkü o bir kral, gerçekten Türk sinemasının gelmiş geçmiş en büyük kralı… Nur içinde yatsın diyorum, ama eserleriyle de bizimle var olsun diyorum.”

“EN CENTİLMEN AKTÖRLERDEN BİRİYİDİ…”

Müjdat Gezen ise Ayhan Işık’la birlikte çalıştıklarını ve çok güzel bir sesinin olduğunu söyledi. Gezen; “Türk sinemasının en centilmen, en iyi aktörlerinden biriydi. Aile dostumdu benim, sonraki yıllarda gazinolarda birlikte çalıştık. Ben komedyenlik yapıyordum, o da şarkıcılık yapıyordu. Çok güzel bir sesi vardı” dedi.

“İŞ AHLAKININ ZİRVE YAPTIĞI BİR ABİMİZDİ…”

Yeşilçam oyuncularından Süleyman Turan, Ayhan Işık’la ikinci filminde çalışma fırsatı bulduğunu belirterek şunları ifade etti: “Ayhan Abi ile ikinci filminde çalışma fırsatı buldum. Çok da iyi oldu, çünkü ilk deneyimimdi. Bu işe gönül vermiş bir insanla karşılaşmak beni sinema serüveninin öteki etaplarında olumlu etkiledi. İş ahlakının zirve yaptığı bir abimizdi. İşine çok bağlı ve de ortak bir yönümüz daha vardı, çok güzel resim çizerdi Ayhan Abi, sol eliyle bir dönemin en önemli dergilerinde çok güzel çizgileri yayınlanan bir abimizdi. Beraber çalıştık, pek çok filmde bir arada olduk. Sonra günün birinde ansızın tam bir şok yaşattı bize. Aramızdan ayrılıp gitti ve çok genç yaşta gitti. Allah gani gani rahmet eylesin…”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...