AYGAD Altın İmza

Altın İmza Ödülleri sahiplerini buldu

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) tarafından bu yıl ilk kez  düzenlenen Altın İmza Ödülleri sahiplerini buldu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlaması ile birleştirilen gece, 9 Ocak Çarşamba akşamı Anadolu Yakası’nın en yeni oteli Elite World Asia’da gerçekleşti. Arzu Miral, Hayal Bozarslan ve Ecesu Tuna’dan oluşan “Beyaz Trio” adlı müzik grubunun dinletisiyle başlayan özel geceye yaklaşık 300 davetli katıldı.

“BASIN VE YAYIN ÖZGÜRLÜĞÜ, TEMEL İNSAN HAKLARINDANDIR”

Gecede günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ; “Gerek hakları ellerinden alınarak, gerek bazı yaptırımlar ile sindirilerek, gerek şiddet görerek, hatta öldürülerek bu mesleğe gönlünü veren meslektaşlarımızın bu endişelerle görevlerini sağlıklı yerine getirmesi imkansız. Yakın zamanda şahit olduğumuz ve dünya çapında medyanın gündemine oturan Cemal Kaşıkçı’nın vahşice katledilmesi başta olmak üzere, bu meslek uğruna canını feda etmiş tüm gazetecileri saygı ve rahmetle anıyoruz. Bugün hala basında yer bulan Cemal Kaşıkçı vesilesi ile karşılaştığımız zorlukların ve şiddetin dünden bugüne değişmediğine değinmek, gazetecilerin ve gazetecilik gibi onurlu bir mesleğin şartlarına ve zor koşullarına dikkat çekmek isterim. Herkes bilgi edinme ve haber alma, özgür düşünce, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahiptir. Bireylerin bu hakkı kullanmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü de temel insan haklarındandır. Bu hakların demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altında olması esastır” dedi.

“SANSÜRÜ ASLA KABUL EDEMEYİZ”

“AYGAD olarak da kuruluş amacımız ile örtüşen, meslek etiğinin gerektirdiği bazı durumlar ve sorumluluklar vardır” diyen Başkan Işıkdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler toplum başta olmak üzere kanun, kurum ve kuruluşlara karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken, özgürlük sınırlarımızın da dışına çıkmamamız gerektiğini unutmadan tüm zorluklara rağmen mesleğimizi icra etme mücadelesindeyiz. Fakat devletin bekasını ve toplumun bütünlüğünü tehdit altına sokacak durumlarda, gazetecinin kendi haberine otosansür uygulaması gerektiğinin bilincindeyiz. Ancak sansürü asla kabul edemeyiz, hiçbir meslektaşımızın da kabul etmemesini temenni ederiz. Geldiğimiz noktada, özellikle çapraz tekelleşme bizi bağımlı hale getirmiştir. Gazeteciliğin mesleki sorunları ve gazeteci üzerindeki baskılar, hiçbir hükümet ve iktidara bağlı olmayan durumlardır. Meslektaşlarım, elbette sorumluluklarının bilinci ve bunun vicdani baskısı altında olmayı kendilerine ilke edinmelidir. Fakat toplum veya erklerin yersiz baskılarına hep birlikte karşı çıkmalıyız. Bu konu sadece gazetecileri değil; siyasileri, STK’ları, sokaktaki vatandaşı dahi bilgi edinme bağlamında ilgilendiren bir konudur. Günümüz şartlarından bahsedersek, İstanbul yerel basını ayakta durmakta zorluk çekiyor. Yaşadığı zorlukları gerekçe göstererek pek çok meslektaşımız maalesef yaptığı hatayı, yanlışı meşrulaştırma eğilimine girebiliyor. Bu da mesleğin ilkeleri, etik kuralları ve ahlaki değerleriyle ters düşüyor.

YEREL GAZETELERDE KANUNEN VERİLMESİ GEREKEN İLANLAR VERİLMİYOR…

Basın İlan Kurumu’nun tutumundan yana olan şikayetlerimiz de çözümlenmiş değil. Bu ekonomik şartlar altında ezilen yerel basının özlük haklarını da tam anlamı ile kullanamadıkları su götürmez bir gerçektir. Birkaç örnek verecek olursak, yerel basın mensupları İstanbul’da ücretsiz toplu ulaşımdan yararlanamıyor, yerel gazetelerde kanunen yayınlanması gereken ilanlar verilmiyor, otoparklardan ücretsiz faydalanamıyoruz. Bunlar gibi birçok olumsuz örnekleri sıralayabilirim. AYGAD Altın İmza Ödül Töreni ile bölgemizde hizmet anlamında büyük başarılara imza atan siz değerli yöneticilerimizi, haber ve yayınları ile toplumda farkındalık oluşturan meslektaşlarımızı ödüllendirmek onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Sizlerin ayrıcalıklı yanlarınıza dikkat çekmek ve bu alanlarda teşvik görevimizi de yerine getirmiş olmak adına başarılı olduğunuz alanlara vurgu yapmayı tercih ettik. Göreve gelmenizle birlikte, projelerinizle yaşadığımız bölgeye değer kattığınız için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. İlçelerimizi, ilimizi ve ülkemizi mesleklerimizle birlikte yarınlara daha iyi taşımanızı diliyorum. Üstün bir vazife bilinciyle hareket eden, devleti ve hükümeti temsil sıfatıyla idare eden siz değerli idarecilerimizin gününü kutladığımı da ifade etmek isterim. Görevleri başında şehit olan veya hayatını kaybeden tüm yöneticilerimize rahmet diliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

İŞTE GECEDE ÖDÜL ALAN İSİMLER…

Mesleki Ödüller: Çok sayıda bürokrat, iş adamı, siyasetçi, gazeteci ve davetlilerin katıldığı törende, 13 gazeteci ve televizyoncu ödüle layık görüldü.

Hande Fırat – Özel Ödül – 15 Temmuz Darbe Kalkışması, Cumhurbaşkanının Halkı Sokağa Daveti

Veyis Ateş – Yılın Televizyon Haberi – Afrin Özel

Doğan Şentürk – Yılın Haber Bülteni – Fox Tv Ana Haber Bülteni

Abdulhalik Çimen – Yılın Haber Kanalı – A Haber Televizyonu

Mevlüt Yüksel – Yılın Gazete Haberi – Yalanmetre

Süleyman Özışık – Yılın Köşe Yazarı – Türkiye Gazetesi

Nazlı Çelik – Yılın Televizyon Röportajı – Kato Dağı Ziyareti

Alev Gürsoy Cimin – Yılın Gazete Röportajı – Posta Gazetesi

Müge Dağıstanlı / Gülşen Yüksel – Yılın Magazin Programı – 2. Sayfa

Ebru Baki – Yılın Ekonomi Programı – Para Gündem

Murat Kosova / Rıdvan Dilmen – Yılın Spor Programı – %100 Futbol

Sümeyra Teymur – Yılın Haber Portalı – Haberler.Com

Said Ercan – Yılın Dijital İletişim Uzmanı – Uluslararası Sosyal Medya Derneği

Songun Gazetesi Necmettin Sezen- Meslekte Onurla 40. Yıl Ödülü

SİYASET VE İŞ DÜNYASI ÖDÜLLERİ…

1- Hüseyin Keskin – Yılın Marka Şehircilik Ödülü

2- Şadi Yazıcı – Yılın Sosyal Belediyecilik  Ödülü

3- Altınok Öz – Yılın İnsan Odaklı Kentsel Dönüşüm Ödülü

4- Battal İlgezdi – Yılın Kültür Sanat Ödülü

5- Ali Kılıç – Yeşil Dostu Belediyecilik Ödülü

6- Hilmi Türkmen – Sosyal Belediyecilik Ödülü

7- Ali Tombaş – Yerel Siyasette En Başarılı İlçe Başkanı Ödülü

8- Av. Ahmet Özcan – Sosyal Sorumluluk Yönüyle Yılın En Başarılı İlçe Başkanı Ödülü

9- Can Tabakoğlu – Dört Mevsim Turizm Ödülü

10- Coşkun Elik – Yılın Yatırım ve İstihdam Ödülü, Elite World Hotels Yönetim Kurulu Başkanı

AYGAD Altın imza
Altın İmza Ödülleri’nin ilki, “Yılın Marka Şehircilik Ödülü” başlığıyla Sultanbeyli Belediyesi’ne verildi. Ödülünü Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz’ın elinden alan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin; “Geceli gündüzlü, büyük özveri ve tüm ekip arkadaşlarımla birlikte Sultanbeyli için çalıştık. Bu ödülde onların da payı var. Huzurlarınızda onlara buradan da teşekkürlerimi gönderiyorum” dedi.
Gecede “Yılın Haber Poralı” ödülünü alan Haberler.com CEO’su Sümeyra Teymur; “Bu ödülün arkasında editöründen sosyal medyacısına, reklamcısından yazılımcısına kadar özveri ile çalışan büyük bir ekip var. Bana bu gururu yaşattıkları için bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
Altın İmza
Cenay Toprakkaya, Necmettin Sezen, Canan Toprakkaya, Kadir Toprakkaya ve Pınar Baltacı.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin Harekatı sırasında büyük bir risk alarak gerçekleştirdiği haber ile “Yılın Televizyon Haberi Ödülü”, Veyis Ateş’in oldu. Ateş’e ödülünü, AYGAD Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Beşiroğlu takdim etti.
Yasemin Eryıldız, Canan Toprakkaya, Kadir Toprakkaya, İsmet Akkoç, Mine Akkoç ve Selahattin Şimşek…
Geceye katılanlar arasında, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap da vardı. Daha önce Maltepe’de görev yapan Narsap; “Anadolu ve Anadolu Yakası benim her zaman baş köşemdir” ifadelerini kullandı. Cenay Toprakkaya, Hüsnü Babalık, İrem Toprakkaya Babalık, Pınar Baltacı, Hülya Narsap, Canan Toprakkaya, Mine Akkoç, İsmet Akkoç ve Kadir Toprakkaya…
Altın İmza Ödülleri’ne hak kazanan markalardan biri de Elite World Asia Hotel oldu. Anadolu Yakası’nın Küçükyalı bölümünde inşa edilen ve geçtiğimiz aylarda kapılarını açan otel için yapılan yatırımın tutarı tam 120 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Böyle olunca ödüle de hak kazanan otel yönetimi, ödüllü almak üzere Elite World Hotels Pazarlama Müdürü Nermin Yurtoğlu’nu görevlendirdi. Yurtoğlu’na ödülünü, AYGAD Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Parlak teslim etti.
Nermin Yurtoğlu, Elite World Hotels Yönetim Kurulu adına teslim aldığı “Yılın Yatırım ve İstihdam” ödülü’nü, birlikte çalıştığı grubun Kurumsal İletişim Müdürü Fatma Bilgen ve Elite World Asia Hotel Genel Müdürü Ahmet Korkut ile paylaştı. Fotoğraf çekilirken AYGAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Işıkdağ ve Başkan Vekili Selahattin Şimşek; “Bu karede biz de olmalıyız. Zira böylesine önemli ve görkemli bir yatırım için bir defa da buradan kutlamak isteriz” dediler.
Süleyman Özışık’a “Yılın Köşe Yazarı” ödülünü, AYGAD Yönetim Kurulu Üyesi Müslim İnan takdim etti.
Üsküdar Belediyesi’ne verilmesi kararlaştırılan “Yılın Sosyal Belediyecilik” ödülünü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüsnü Saraç’a AYGAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Kadir Toprakkaya takdim etti.
Geceye katılanların pek çokları tarafından son derece anlamlı bulunan “Yılın Dijital İletişim Uzmanı” ödülü, Uluslararası Sosyal Medya Derneği’ne verildi. Ödülü, Dernek Başkanı Said Ercan’a AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ teslim etti.
“Meslekte Onurla 40. Yıl” ödülü, Songun Gazetesi Necmettin Sezen’e verildi. Kadıköy Life Ailesi olarak 1980’li yıllardaki Kadıköy Gazetesi’nde uzun süre birlikte çalıştığımız Sezen, aynı zamanda pek çok kez en iyi fotoğraf dalında ödüle layık görülmüştü. Necmettin Sezen’e ödülünü, AYGAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Vural Dağtekin verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik'te tarım fırsatı

Pendik’te tarım ve hayvancılığa yatırım fırsatı

Pendik Belediyesi yatırım değeri yüksek iki adet tarımsal arsayı satışa çıkardı. Pendik Belediyesi, Kurtdoğmuş Mahallesi sınırları içinde yatırım ...