Aydın Güven Gürkan

Aydın Güven Gürkan mezarı başında anıldı

Türk siyasetinin unutulmaz isimlerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı ve Halkçı Parti Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, ölümünün 11. yılında Tuzla’daki mezarı başında anıldı.

Anma törenine SODEV Onursal Başkanı Ercan Karakaş’ın yanı sıra CHP’nin Kartal, Pendik  ve Tuzla teşkilatlarından birçok partili, kızı Burcu Gürkan, nişanlısı Gökhan Er ve son eşi Serap Aksoy katıldı. Törende bir konuşma yapan Ercan Karakaş, Aydın Güven Gürkan’ın yeri doldurulamayacak beyfendi bir siyaset adamı olduğunu ve özlemlerinin gün geçtikçe arttığını belirtti.

Aydın Güven Gürkan

AYDIN GÜVEN GÜRKAN HAKKINDA…

1981 yılında YÖK sistemini ve baskıları protesto ederek üniversiteden ayrıldıktan sonra 1983 yılında politikaya atılan Aydın Güven Gürkan, 1984’te Halkçı Parti Genel Sekreterliği’ne, 1985’te ise partinin Genel Başkanlığı’na getirildi. Birleşme konusunda SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, 3 Kasım 1985’te gerçekleşen birleşmenin mimarlarından oldu. SHP adını alan birleşik partinin ilk kurucu genel başkanı oldu ve bu görevi daha sonra Erdal İnönü’ye devretti. Aynı yılın Eylül ayında SHP Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Gürkan, 29 Kasım 1987 tarihinde SHP Genel Başkan Yardımcılığı’na 2. kez getirildi ve milletvekili seçildi.

Gürkan, 29 Kasım 1987 tarihinde yapılan genel seçimlerde parlamento dışında kalarak, aktif politikaya bir süre ara verdi. Daha sonra aktif politikaya yeniden dönen siyasetçi, 30 Temmuz 1991 tarihinde yapılan kurultayda SHP Parti Meclisi üyeliğine seçilerek, parti tarafından yeniden aktif olarak görevlendirilmiş oldu. 1991 yılında İçel’den yeniden milletvekili seçildi. Partinin grup başkanvekilliğini üstlenen Gürkan, bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde bulundu. 2002 yılında Yeni Türkiye Partisi’ne (YTP) katıldı. Almanca ve İngilizce bilen Aydın Güven Gürkan’ın, çeşitli ders notlarının yanı sıra yayınlanmış çok sayıda makalesi ve “Kalkınmanın Sosyo-Ekonomik Sorunları” adlı bir de kitabı bulunuyor. Mide kanseri olan ve yaklaşık 1,5 yıl tedavi gören Gürkan, 22 Ocak 2006’da yaşamını yitirmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kartal Belediyesi whatsapp hattı

Kartal Belediyesi’nin WhatsApp Hattı yoğun ilgi görüyor

Kartal Belediyesi’nin vatandaşların ilettiği şikâyetleri anında çözüme kavuşturmak için kurduğu WhatsApp İhbar Hattı büyük ilgi görüyor. Kartal Belediye ...