Ayakkabılar ve mutsuz ayaklar…

Ayak topuğu 2,5 cm yükselince ayak tabanının ön kısmına yüzde 25 daha fazla yük bindiğini biliyor muydunuz? Yani 5 cm topuk yüksekliği olan bir ayakkabı giydiğinizde, ayak tabanınızın ön kısmına topuksuz ayakkabıya kıyasla yüzde 50 daha çok yük biner.

Ayak tabanınızın 2,5 cm karesine düşen yük 12.500 kg’dır. Eğer ayakkabınızın topuk yüksekliği 5 cm ise, bu ağırlık cm karede 6.250 kg artar ve toplam yük 18.750 kg/cm2’ye ulaşır.

Kadınların yaklaşık yüzde 59’unun her gün yüksek topuklu ayakkabı giydiği göz önünde bulundurulunca, ayaklarındaki rahatsızlıkların erkeklerden çok daha fazla olduğuna şaşırmamak gerek. Tek neden olmamakla birlikte yüksek topuklu ayakkabılar; bunyon, çekiç parmak, nöroma ve benzeri ayak rahatsızlıklarına neden olur.

Ayağınızın şeklini, beğendiğiniz model ile eşleştirirken mantıklı davranın…

Doğru ayakkabıyı seçmek aslında hiç de o kadar zor değildir. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, ayakkabı alırken duygularınızla değil de mantığınızla karar vermektir. Önce ayağınıza, sonra da ayakkabıya bakın… İkisinin şekli az çok birbirine benziyor mu? Eğer benzemiyorsa başka bir modele yönelin.

Ayağınızı aslında ait olmadığı bir kalıba sıkıştırmaya çalışmayın…

Bu şekilde sadece sorunlara davetiye çıkarırsınız. Başka önemli bir konu, binlerce ayakkabı satıcısının mağazalarına girmenizi bekliyor olmasıdır. Üstelik bu satıcıların pek azı, ayak anatomisi veya ayak ile ayakkabı arasındaki uygunluklar konusunda bilgi sahibidir. Çoğu, hatta tamamına yakını, sattıkları ayakkabı üzerinden prim alarak çalışır. Yani eğer size bir çift ayakkabı satmazlarsa, daha az para alırlar. Onun için ister ayağınıza uysun, ister uymasın, size mutlaka bir çift ayakkabı satmak isterler. Eminim şu cümleyi defalarca duymuşsunuzdur:

“Zaten bu ayakkabı giydikçe açılır…”

Bu cümleyi duyduğunuz anda hemen oradan kaçın… Çünkü karşınızdaki satıcı sadece primini düşünerek size uygun olmayan bir ayakkabı satmaya çalışıyordur. Asla bir süre giydikten sonra rahatlayacak umuduyla ayakkabı almayın. Alacağınız ayakkabı, ayağınızdan çıkarmak istemeyeceğiniz kadar rahat olmalıdır. Mümkünse en az üç tarak genişliğinde modeller bulunduran mağazalardan alışveriş yapın.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kızılay Özel Kartal Hastanesi

Kızılay Özel Kartal Hastanesi hizmete girdi

Türkiye genelinde 2 hastane ve 3 tıp merkeziyle modern sağlık hizmetleri sunan Kızılay, uzun yıllar tıp merkezi olarak ...