Avrasya Tüneli’nin 850 metresi kazıldı…

Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki ulaşım mesafesini 15 dakikaya düşürerek İstanbul’da yeni bir dönemi başlatacak Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) hız kazandı.

Anadolu Yakası’nın marka değerine değer katacak tarihi projede, Marmara Denizi’nin tabanı kazılmaya başlandı. Tabanın 25 metre altında 850 metreye ulaşan kazı çalışmaları 2,5 kilometre sonra tamamlanacak. Tünel açma makinesi “tırtıl”ın aralıksız devam ettiği çalışmaların ikinci ayağı ise karada devam ediyor. Kadıköy Life, bölge genelindeki çalışmaları yerinde takip etti.

YOLLAR GENİŞLETİLİYOR…

Avrasya Tüneli’nin sağlıklı olarak çalışabilmesi Anadolu ve Avrupa Yakası’ndaki bağlantı yolları, projeye entregre ediliyor. Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi yanında, E-5 Karayolu üzerinde köprü ve kavşak genişletme çalışmaları önemli ölçüde tamamlandı. Asya ile Avrupa yakalarını bir araya getirecek Avrasya Tüneli Projesi kapsamında 628 mavi yakalı, 422 beyaz yakalı işçi ve 56 iş makinesinin çalıştığı açıklandı. Proje tamamlandığında toplamda 14,6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak.

ÜCRETLERİ ŞİMDİDEN BELLİ…

Finansmanı yap-işlet-devret modeliyle sağlanan proje, yaklaşık 1,3 milyar dolarlık yatırımla Yapı Merkezi ve Güney Kore’nin önde gelen kuruluşlarından biri olan SK E&C’nin kurduğu Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ (ATAŞ) tarafından inşa ediliyor. Tünel geçiş ücreti otomobiller için 4 Dolar + KDV, minibüsler için ise 6 Dolar + KDV olarak belirlendi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...