Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli’nden araç geçişi başladı

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından geçen iki katlı karayolu tüneliyle birbirine bağlayan ve Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli’nden araç geçişi başladı. Tünelin trafiğe açılması, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldıkları görkemli bir açılış töreninin ardından 22 Aralık Perşembe sabahı itibariyle ilk yolcularını kabul etmeye başlayan Avrasya Tüneli’nin trafiğe açılması, vatandaşların ve medyanın yoğun ilgisiyle karşılandı.

TÜNELDEN GEÇEN İLK KİŞİ OLDU…

Ömer Keşoğlu adlı bir sürücü, tünelden geçen ilk kişi olmak için saat 05.00’te gişe bölgesine gelerek beklemeye başladı ve tünelden geçen ilk kişi oldu. Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) çalışanları da tünelden geçmek için bekleyenleri çiçeklerle karşıladı. Asya ve Avrupa yakalarından ilk geçen 1.000’er kişiye ise, hatıra olarak Avrasya Tüneli anahtarlığı ve tünel güvenliği broşürü hediye edildi.

AVRASYA TÜNELİ HAKKINDA…

Kazlıçeşme-Göztepe hattında toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Tamamı tünelden oluşan bu güzergahın 5,4 kilometrelik kısmı deniz tabanı altından geçen bir tünelden oluşuyor. Tünelden geçiş ücreti ilk etapta otomobiller için 15 TL, minibüsler için 22,5 TL olarak belirlendi. 22 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında elde edilen gelir, şehit yakınlarına ulaştırılmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağışlanacak. Avrasya Tüneli’nin geçiş ücreti yılbaşından sonra otomobiller için 4 dolar+KDV, minibüsler için 6 dolar+KDV üzerinden yeniden hesaplanacak ve geçişler yeni ücret üzerinden yapılacak. Geçiş ücreti, bu değer üzerinden her yıl yeniden hesaplanacak.

GÜVENLİK EN ÜST DÜZEYDE…

Tünel, her 100 metrede bir yer alan acil durum telefonları, kamu anons sistemi, radyo anonsu ve GSM altyapısı sayesinde yolculuk esnasında kesintisiz bir iletişim imkânı sağlanıyor ve acil durumlarda bilgi akışı kesilmiyor. Her 200 metrede bir yerleştirilen çıkış odaları, güvenlik odaları olarak veya tüneldeki güvenli kata ulaşmak için kullanılacak. Özel olarak tasarlanan devriye araçları ve motosikletler, her türlü kazaya müdahale edebilecek teçhizata sahip. Tünel ve güzergahı, 400 kamera ile 7/24 kontrol odasından izleniyor.

Avrasya Tüneli

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından geçen iki katlı karayolu tüneliyle birbirine bağlayan ve Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli’nden araç geçişi başladı. Tünelin trafiğe açılması, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ümraniye

Sosyal belediyecilikte öncü ilçe; Ümraniye

2014 yılında Ümraniye Belediyesi tarafından ilçede yardıma muhtaç vatandaşlar için hazırlanan, bütün ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra giyecek ve ...