Avrasya Tüneli kazılıyor…

Avrasya Tüneli Projesi’nde tünel açma işlemleri başladı. “Yıldırım Bayezid” isimli tünel açma makinesi, Boğaz’ın altında günde 10 metre kazı yapacak.

İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi, Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlayacak. Avrasya Tüneli Projesi ile Göztepe-Kazlıçeşme arasındaki yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli tamamlandığında, iki kıta arasında 4 karayolu geçişi olacak.

DÜNYADA 2. SIRADA…

“Yıldırım Bayezid” adı verilen Tünel Açma Makinesi, Almanya’da özel olarak üretildi. Deniz tabanı altında yapılan kazı çalışmaları, bu projeye özel olarak tasarlanan tünel açma makinesi (Tunnel Boring Machine – TBM) ile gerçekleştiriliyor. Anadolu Yakası’nda çalışmaya başlayan tünel açma makinesi, deniz tabanının yaklaşık 25 metre altından toprağı kazarak ve iç çeperleri oluşturarak ilerliyor. Günlük ilerleme hızı ise ortalama 8-10 metre olacak. TBM, bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri arasında 11 bar arın basıncı ile dünyada 2. sırada, 13,7 metre kazı çapı ile dünyada 6. sırada yer alıyor.

SADECE 15 DAKİKA…

Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılacak. İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inerken, güvenli ve konforlu yolculuk imkânı sağlanacak.

DEVLETE SIFIR MALİYET…

Proje yatırımı için kamu hiçbir harcamada bulunmayacak. İşletme süresinin tamamlanması ile Avrasya Tüneli kamuya devredilecek. Proje, yap-işlet-devret modeli ile yaklaşık 1,3 milyar dolarlık finansmanla gerçekleştirilecek.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...