Üsküdar’da “At’nağme – Atlar ve Hatlar” sergisi…

Çağdaş Türk Sanatı’nın önemli isimleri arasında gösterilen ressam ve grafik sanatçısı Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’ın at konulu ve “Ottoman” kaligrafi temalı “At’nağme – Atlar ve Hatlar” isimli sergisi ziyarete açıldı.

Üsküdar Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen serginin Nevmekan’da gerçekleşen açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, At’nağme’nin çok özel bir sergi olduğuna vurgu yaparak; “Çok kıymetli Süleyman Saim Tekcan hocamıza, bu eserleri Üsküdar’da İstanbullularla buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

DÜNYADAKİ EN KUTSAL YARATIKLARDAN BİRİ…

Kültür ve sanat mekânlarındaki çalışmaların artmasının özellikle gençler adına önemli bir zenginlik olduğunu kaydeden Başkan Türkmen; “Süleyman Saim Tekcan hocamızın hayatı sanata, sanatçıya ve öğrencilere adanmış bir hayat. Güzel Sanatlar Fakültelerindeki başarılı çalışmalarıyla, kurucu dekanlığıyla ülkemizde özel bir neslin yetişmesinde çok emeği var” dedi. Sergiye ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ise, atların dünyadaki en kutsal yaratıklardan biri olduğunu dile getirerek; “At olmasaydı dünyadaki hiçbir imparatorluk olmayacaktı” diye konuştu. Türklerin at sırtında Anadolu’ya geldiğini kaydeden Tekcan, Osmanlı İmparatorluğu’nun at sayesinde kurulduğunu ifade etti.

“ATLAR GÜÇ KAYNAĞIDIR”…

Sanatçı Tekcan, son 35 yıldır yaptığı resim ve gravürlerinde at figürünü işlediğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: “Sergiyi Nevmekan’da düşündüm, çünkü burası eski bir tramvay deposu. Eskiden tramvayları da atlarla çekiyorlardı. Atlar güç kaynağıdır. Bugün kullandığımız otomobillerin de hala kaç beygir gücünde olduğunu konuşuyoruz. Atların insana en yakın olan ve insanla birlikte yaşarken insanla benzeşen tarafları, kendilerine ait bir dünyaları var. Dünya kurulduğundan beri bütün sanatçıların ilgi odağı olan atlar, doğada çok güzel ölçüleri olan yaratıklardır. Bu yüzden çalışmalarımda at figürünü kullanmayı tercih ettim.”

 

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...