Ataşehir’in çöpleri mis gibi çiçek kokuyor…

Çevre dostu Ataşehir Belediyesi, her fırsatta çevre konusunda farkındalık yaratan projelere öncülük ediyor. Gelecek nesillerin doğaya sahip çıkmaları için sürekli olarak etkinlik yapan ve proje üreten Ataşehir Belediyesi; Unilever ile el ele verip, İTÜ ve ÇEVKO’nun da desteğini alarak Ataşehir’de çöpleri çiçeklere dönüştürüyor.

Ataşehir Kent Plus 3352. Ada’da başlatılan “Çöpler Çiçek Olsun” kampanyası ile evsel atıkların organik kısımları ayrıştırılarak, bahçelere ve saksılara dikilecek çiçekler için organik gübreler üretiliyor.

Kampanya, site sakinleri için düzenlenen seminerle başladı. Seminer ve kapı bilgilendirme çalışmalarında çöpleri ayrıştırmanın önemi anlatıldı. Ardından, site sakinlerine evsel atıklarını ayrıştırabilmeleri için özel atık kutuları hediye edildi. İTÜ’den Doç. Dr.  Orhan İnce,  bu projeye özel bir kompost makinesi tasarladı ve üretti. ÇEVKO, kampanya boyunca bilgi ve birikimiyle destek oldu.

ŞÖLEN HAVASINDA ÇİÇEK DİKİM TÖRENİ…

Site sakinlerine verilen kutularda biriktirilen organik atıklar, bu kompost makinesinde özel bir işlemden geçirildi ve gübre haline getirildi.  Site sakinlerinin hizmetine sunulan kompost makinesinden elde edilen ilk gübrelerin toprakla olan buluşması için düzenlenen çiçek dikim töreni, adeta şölen havasında gerçekleşti.

 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Genç Gelecek’ miniklerin yüzünü güldürdü

Sancaktepe Genç Gelecek Sağlık Kulübü öğrencileri “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Umut ” projesi kapsamında köy ...