Ataşehir’de afetlere karşı “sosyal bilinç” gelişiyor…

2013 yılında başlatılan ve 2014 yılında da devam eden eğitimlerde oluşturulan Ataşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, 2015 yılında katılan yeni üyelerle giderek güçleniyor. Oluşturulan bu ekip, olası afetlerde ve acil durumlarda görev alacak.

Profesyonel arama-kurtarma ekipleri yetiştirmek maksadıyla, AKUT tarafından belediye çalışanlarına doğal afetlerden korunma, afet öncesi ve afet sırasında alınması gereken önlemler, acil durum bilgilendirme ve temel yangın konularında verilen eğitimler devam ediyor. “Temel Afet Bilinci Eğitimleri” ismiyle Ataşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde yapılan eğitimlere katılan Ataşehir Belediyesi çalışanları, aldıkları teorik eğitimleri daha sonra uzman ekipler eşliğinde pratik olarak da uyguluyor.

UYGULAMALI EĞİTİM VERİLİYOR…

Ekipler, deprem sonrası yaralı bulma ve kurtarma konusunda verilen eğitimler sonrası uygulamalı olarak arama çalışmaları yapıyor. Eğitimlerde yangın ve türleri hakkında genel bilgi de alan çalışanlar, yangına müdahale ve yangın tüpünün kullanımı konusunda uygulamalı eğitime tabi tutuluyor. Deprem felaketine karşı “sosyal bilinç” anlayışıyla hareket eden Ataşehir Belediyesi ve AKUT işbirliğiyle, 2012 yılında Ataşehir Belediyesi AKUT Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü kurulmuştu. Deprem ve sel gibi afetlerin zararlarının azaltılmasını amaçlayan ve bilimsel araştırmalar yapan Enstitü’de; ayrıca çocuklara ve yetişkinlere temel afet bilinci eğitimleri veriliyor.

 

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...