Ataşehir Amerikan Kültür Koleji’nde yeni dönem heyecanı…

2015-2016 Eğitim ve Öğretim Dönemi, tüm Türkiye ile birlikte İstanbul’da da törenlerle başladı. İstanbul genelinde çocuklarının geleceğine yatırım yapmak isteyen ailelerin en çok yanıtı aradığı sorulardan birisi de; “Hangi okulu, hangi farkıyla neden seçmeliyim” sorusuydu.

Markalar Birliği çatısı altında dünya genelinde 100 yılı aşan tecrübe ve birikimi öğrencileri ile buluşturan Ataşehir Amerikan Kültür Koleji’nde farklı bir heyecan daha vardı. Anadolu Yakası’nın fiziki olarak yeni, manevi olarak donanımıyla asırlık ülkeler arası bağı öğrencileriyle buluşturan okulun ikinci yılında ortaokul binası da hizmete girdi.

KAPASİTESİNİ İKİ KAT ARTIRDI…

Ataşehir’in yanı sıra Kadıköy, Maltepe, Kartal ve Ümraniye gibi çevre ilçelerden de ilgi gören okulda öğrenci sayısı en az 260’a ulaştı. Ataşehir Amerikan Kültür Koleji ile birlikte birçok dil merkezinin de kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayar; Ataşehir Amerikan Kültür Koleji kurucu ortağı, Ataşehir ve Ümraniye’de dil okulları kurucusu Aşkın Gündoğdu’nun yanı sıra öğretmenler de tam kadro törene katılım gösterdi.

İLK GÜN HEYECANI…

Okula yeni kayıt olanlar ile birlikte yaz tatilinden yeni çıkan öğrenciler, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nin heyecanını yaşadı. Velileri, heyecanlı öğrencileri ilk gününde yalnız bırakmadı. Okul bahçesinde gerçekleşen törende  Türk ve yabancı öğretmenler, öğrencileri ve veliler ile bir araya geldi. Bahçe duvarları ve kolonlarının olası çarpmalarda ve kazalarda öğrencilere zarar vermemesi için yumuşak zeminle kaplatılması, fiziki olarak beğeniyle dikkat çeken  detaylar arasındaydı. Öğrencilerin İstanbul genelinde spor, müzik ve yetenek alanlarında ihtiyaç duyacağı stüdyoların okul bünyesinde sosyal kulüpler adı altında hizmete girmesi, öğrencilerin okulu daha çok sevmelerine katkı sağlayacağı ayrıntılar olarak değerlendirildi.

VELİLER, MARKALAR BİRLİĞİ’NİN FARKINA VARDI…

Dünya genelinde 500’ü aşkın kursu, okulu ve eğitim kuruluşları ile en büyük dil eğitim kurumları arasında yer alan Amerikan Kültür ve İngiliz Kültür kuruluşlarının çatısı Markalar Birliği bünyesindeki Ataşehir Amerikan Kültür Koleji’nde düzenlenen törende; çift diploma ve Avrupa Dil Pasaportu farkındalığıyla “Yarını bugün yapıyoruz” mesajı etkinliğin adeta özetiydi. “Bugünler, aylar ve yıllar geri getirilemezse, geleceği bugüne taşırız” diyen okul yönetimin oluşturduğu programın her öğrenciyi “dünya vatandaşı” olmaya hazırlaması, velileri heyecanlandıran önemli ayrıntılar arasında yer aldı. Çift öğretmenle dersleri hem Türkçe hem de profesyonel İngilizce ile görecek olan öğrenciler, Avrupa Dil Pasaportu’nu uygulama yetkisine sahip 4 kuruluştan birine bağlı olmaları nedeniyle birçok ülke ile entegre olma özelliğini de kazandılar.

YAŞAYARAK, GERÇEK DÜNYA İNGİLİZCESİ…

Günümüzde Türkiye genelindeki okullarda İngilizce eğitiminin yeterli sonuç vermemesi kaygısını rafa kaldıran sistemi hayata geçiren Ataşehir Amerikan Kültür Koleji, “Yaşayarak İngilizce” sistemini esas aldı. İngilizce’yi terimlerinin yanı sıra aksanı ve vücut diliyle de öğrencilere kazandıran okulda geçen her dakikanın, yabancı ülkelerde günlük hayatta karşılaşılan tüm diyaloglara ve gereksinimlere göre programlanması, önemli ayrıntılar arasında yer alıyor. Mezun olduklarında dünyanın herhangi bir ülkesinde profesyonel İngilizce yeterliliğine sahip öğrenciler amaçlayan okulda ders zillerinin çalmaması ise dikkat çeken detaylardan sadece biri. “Öğrencilerimiz zamanın değerlendirilmesi, programlandırılması ve disiplinini edinebilmeliler” diyen okul yönetimi, teneffüslerde zil uygulamasını kaldırarak, okulun koridorları ve dört bir yanını saatlerle donatmayı tercih etmiş. Uygulamanın, gelişim dönemindeki çocukların sorumluluk duygusuna pozitif katkı sağladığı biliniyor.

HALİL ÇİL MESAJ VERMİŞTİ…

Let’s Club’da geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin kaynaşmasını amaçlayan toplantıda konuşan Markalar Birliği Başkanı Halil Çil, şu mesajları vermişti:

“Amerikan Kültür çatısı altında 128 yabancı dil kursu, İngiliz Kültür adı altında 65; çeşitli isimlerde 170 anaokulu, 44 civarında kolej ve 100’ün üzerinde de farklı eğitim kuruluşlarımız var. Dünyanın en büyük dil okulu zincirlerinden biri olmanın verdiği sorumlulukların ağırlığıyla hareket etmeye çalışıyoruz. Arnavutluk şubemiz açıldı, Hindistan’da da anaokulumuz var. Dünyada ilk beş olduğumuz belirtiliyor, bu yönde çalışmalarımızı planlıyoruz.

Avrupa Dil Pasaportu sistemini uyguluyoruz. 2002 yılında Avrupa Birliği, eğitim alanında da standartlarını koydu. Türkiye’de uygulama yetkisine sahip 4 kuruluştan biriyiz. Türkiye’nin en çok kitap imal eden firmalarından birisiyiz. Bu sene de Frankurt kitap fuarına ülkemizden kabul edilen ilk firma olduk. Anı zamanda da uluslararası İngilizce Öğretmenliği programının Türkiye temsilcilerinden biriyiz.

Değerli Öğretmenlerimiz; şirketlerimizden bir gün ayrılacaksınız, bu kaçınılmaz bir kaderdir aslında, hayatın gerçeği. Bu noktada birinci görevimiz bizden ayrıldığınız zaman, saygı duyduğunuz ve hayat boyu unutamayacağınız, CV’nize yazabileceğiniz bir işletme olmak istiyoruz. Bu anlamda Türkiye’de çalışan her 12 İngilizce öğretmeninden birini istihdam eden bir kuruluşun başkanı olarak, her zaman dünyanın her yerinde dost olduğumuzun altını çizmek istiyorum.

İngilizce eğitiminde kitabın en üst düzeyde kalitesi, yeterli değil. Hayatım boyunca kitabın yeterliliğine bu anlamda inanmadım. İngilizce öğretmenleri isterse, internet ve yazıcıyı birleştirerek kendi eğitimlerini organize edebilecek düzeydedir, bunu biliyorum. İngilizce; matematik ya da fizik gibi beşeri bir bilim değildir, iletişim aracıdır. Öğretmenlere yolladığımız kitaplar, kalite ve becerinin yanında ekstra destek materyalidir. Öğretmenlerin, insanlararası iletişimi öğrettiği için gülerek bakması ya da tatlı bir espri yapmasının faydası; en iyi İngilizce kitabından daha değerlidir.

İngilizce öğretmenleri başka kategoridir, kumaşları başkadır. Bizler bir ilişki biçimini öğretiyoruz. İngilizce kursları da, İngilizce öğretmenleri olmadan hiçbir işe yaramazlar. Siz öğretmenlerimizi, çok iyi tanıdığım ve güvendiğim iki dostumuza, Tayfun ve Aşkın Bey’e emanet ediyorum.”

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...