Aşırı kilo ve obezite konusunda risk taşıyanlar…

Aşırı kilo ve obezite; yaş, etnik köken/ırk ve cinsiyet gözetmeksizin herkesi etkilemektedir. Bu ciddi sağlık problemi, son 30 yıldır hızla artmaktadır.

KADINLAR…

Amerika’da 2009-2010 yılları arasında yapılan Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması’na göre, Amerikalıların hemen hemen yüzde 70’i aşırı kilolu veya obezdir. Ayrıca, farklı etnik köken ve ırklar arasındaki aşırı kilo ve obezite oranları da irdelendiğinde; kadınlarda aşırı kilo ve obezite oranının en fazla olduğu grup, Hispanik olarak adlandırılan İspanya kökenli (Latin Amerikalı) olmayan siyah kadınlardır (yüzde 82). Hispanik kadınlarda bu oran yüzde 76 ve Hispanik olmayan beyaz kadınlarda ise yüzde 64’tür.

ERKEKLER…

Erkeklerde, aşırı kilo ve obezitenin en fazla görüldüğü grup Hispanik erkeklerdir (yüzde 82). Aynı oran, Hispanik olmayan beyaz erkeklerde yüade 74, Hispanik siyah erkeklerde ise yüzde 70’tir.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER…

Çocuklar da giderek daha kilolu hale gelmektedir. Son 30 yılda obezite oranı, okul yaşındaki çocuklarda ve gençlerde hemen hemen 3 katına çıkmıştır. 2009-2010 arasında yapılan araştırmalarda, 02-19 yaşları arasındaki her 6 çocuktan 1’i obezdir. Araştırma sonucuna göre aşırı kiloluluk ve obezite, siyahlar ve Hispanikler dahil olmak üzere, azınlık gruplarını daha fazla etkilemektedir.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışa hazırlanıyor

Anadolu Yakası’nın büyük hastaneleri arasında yerini alan, bulunduğu bölgenin yanı sıra çevre ilçelerin de sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede ...