Arzu Umutlu’dan kimsesiz çocuklara iftar daveti

Toplumsal Kadın Hareketi Derneği (TOKHADER) eski Genel Başkanı Arzu Umutlu, kimsesiz çocuklara İdealtepe sahilindeki bir restaurantta iftar yemeği düzenledi. İftar sonrası düzenlenen etkinlikte ise, okullarından mezun olan 7 öğrenciye diploma ve ödülleri verildi.

Ülkemizin yarınları ve geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin okuması, Arzu Umutlu’nun en büyük dileği. Bu yüzden sokaklarda terk edilen çocuklar, en fazla onun yüreğini yakıyor. Okuyamamış kadınların bilinçlenmesi için TOKHADER olarak açtıkları okuma yazma kurslarında aylarca bir nefer gibi karşılık beklemeden zevkle çalışan ve büyük takdir toplayan Umutlu; “Ülkemizin geleceğini, aydınlık yarınını kuracak olanlar, okumuş bilgili annelerin çocuklarıdır. Bu yüzden okuyamamış kadınlar için okuma yazma kursları yaptık. Sokaklara kaderlerine terk edilmiş kimsesizlerin umut ablası oldum” mesajı verdi.

ARZU UMUTLU, KİMSESİZ ÇOCUKLARIN UMUDU…

Geçtiğimiz gün İdealtepe sahilindeki bir restaurantta düzenlenen iftar yemeği ve sonrasındaki diploma töreninde, çocukların mutluluğu gözlerinden okundu. Kimsesiz çocuklara destek olan kadınların sevinç gözyaşları ise, duygu yüklü anların yaşanmasına neden oldu. Umut çocuklarının ablası Arzu Umutlu, bu sevincin baş mimarlarındandı. Umutlu, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Vakıfbank Umut Çocukları’ndan TEOG 1.’si olan Okan Sevindir adlı çocuğumuz, Sosyal Hizmetler Milli Eğitim’e bağlı okulda girdiği imtihanda büyük bir başarı kazandı. Türkiye’de böyle bir okul tektir. Sokaktan gelme kimsesiz çocukların hem barınma ihtiyaçlarını, hem de eğitimini sürdürüyoruz. Çocukların bu başarıları bizleri çok mutlu ediyor. Onlar, kendilerinin artık sahipsiz olmadıklarını biliyor ve geleceklerine umutla bakıyor. Çünkü artık onların her zaman yanlarında olan, sizlerin desteğiyle Arzu Umutlu ablaları, hatta anneleri var.”

Arzu Umutlu

TÜRKİYE’DE BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK…

Diploma ve ödül töreninden sonra düzenlenen etkinlikte çocuklara pasta kesildi, sonrasında çocuklar pistte kendilerine destek olan ablaları ve anneleriyle dans ederek büyük bir sevinç yaşadılar. Arzu Umutlu, kimsesiz çocukların okuduğu okulla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “1998 yılında Vakıfbank tarafından yapılan okul, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, sokaktan gelme kimsesiz çocuklara yatılı olarak eğitim, öğretim, rehabilitasyon hizmeti vermekte. Bu okulun Türkiye’de bir başka örneği yok. Aynı mekanda hem okuyan, hem de barınan çocuklarımızın aynı zamanda sıkılmadan yaşayabilmelerini sağlamak için çeşitli etkinlikler de yapılmakta. Vakıfbank Umut Çocukları adı altındayken, bu yıl okulumuzun ismi Şehit Polis Kemal Tosun İ.H.O olarak değişmiştir. Okulumuzda şu an 35 çocuğumuz öğrenim görüp yaşamakta. Okul Müdürü olarak da Dr. Mehmet Öztürk görev yapmakta.”

Arzu Umutlu

 

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

AYGAD

AYGAD’dan toplantı öncesi balık partisi

Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD), Ekim ayının ikinci yönetim kurulu toplantısını 20 Ekim Cumartesi günü yaptı. Maltepe’de, AYGAD ...