“Artquake İstanbul 2014” 9 ülke ağırlayacak…

Beylerbeyi Sarayı’nda gerçekleştirilecek “Artquake İstanbul 2014” adlı sergide, 9 ülkeden 17 sanatçı yer alacak. 01-07 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Artquake İstanbul 2014, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in ev sahipliğini yapacağı tören ile açılacak.

Sanatçıların kendi teknik ve konseptlerini kullanarak yeteneklerini sergileyebilmeleri amacıyla, sergideki sanat eserlerinin belirli bir teması bulunmuyor. Katılımcılar arasında 2012 Londra Sanat Bienalinde Leonardo Sanat Ödülü’nü kazanan Suudi Arabistanlı Bdoor Sudiry; Pakistanlı barış aktivisti, film yapımcısı ve ressam Fauzia Minallah ile mücevher tasarımcısı olarak da tanınan ödüllü İspanyol/Arjantinli ressam Raquel Barnatan gibi tanınmış sanatçılar bulunuyor.

“İLHAM ALAN BİR TOPLUM SAVAŞ ÇIKARMAZ…”

Organizasyon komitesinin başkanlığını, Chianciano Sanat Bienali’nde (2011) Anglo İtalyan Sanat Ödülü Akademisi’nin yanı sıra Londra Sanat Bienali’nden (2012) de ödül alan Rowena Martinez Ulayan yapıyor. Sanatçı, bu etkinliğin sanatçıların yeteneklerini geniş bir kitleyle paylaşmalarına olanak sağlayacağına inanıyor ve ekliyor: “Sanat, toplumun ruhudur ve ilham alan bir toplum savaş çıkarmaz.”

TÜRK SANATÇILAR DA YER ALIYOR…

Artquake İstanbul 2014’e katılan diğer uluslararası sanatçılar ise şu isimlerden oluşuyor: İngiltere’den Ewen Macdonald, Mauritius’tan Bryan Erwin Utchanah, İsviçre asıllı Filipinli heykeltıraş Norge Reichenbach ve Şilili Andres Zarate… Türk sanatçılar Senem Aydın, Fatma Ayhan, Özen Bozdağ, Behiye Kepir, Murat Küçükkayalı ve Hatice Sonay’ın eserleri de sergide yer alacak.

2015 EDİSYONU KYOTO’DA…

Artquake’in 2015 edisyonu Kyoto’da gerçekleştirilecek ve İstanbul’dan seçkin sanatçılar otomatik olarak Kyoto edisyonuna katılma hakkı kazanacaklar. Bu yılki etkinlik, Üsküdar Belediye Başkanlığı ve TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın sponsorluğu ve ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...