Arkitera Ödülleri sahiplerini buldu…

Arkitera

Kurulduğu günden bugüne mimarlık ve çevre hakkında çok önemli hizmetler veren Arkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği “Arkitera Ödülleri” sahiplerini buldu. Ödüller, 22 Kasım’da Vakko Moda Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan törenin sunumu, gazeteci-mimar Özlem Gürses tarafından yapıldı. Ödüle aday olanlar ile birlikte seçici kurul üyelerinin ve davetlilerin de hazır bulunduğu gecede sırasıyla “RAF Yapı Malzemesi Ödülü”, “İşveren Ödülü” ve “Genç Mimar Ödülü” sahiplerini bulurken; merkezin kurucularından Ömer Yılmaz, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Niteliksel fiziksel çevrenin gelişimine katkıda bulunanları ödüllendiriyoruz. Mimarlara, yapı malzemesi üreticileri ve temsilcileri ile işverenlere çok teşekkür ediyoruz.” 

RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nü üç ayrı ürün kazandı… 

İlk defa 2008 yılında dağıtılmaya başlanan ve bu sene üçüncüsü verilen “RAF Yapı Malzemesi Ödülü”nün temel amacı; performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması.

Seçici Kurulu’nda, alanlarında uzman ve farklı disiplinlerden gelen Gökhan Aktan Altuğ, Boran Ekinci ve Kurtul Erkmen’in yer aldığı RAF Yapı Malzemesi Ödülü’ne, bu sene üç ayrı firma üç ayrı ürün ile layık görüldü. 

Düzayak Duş Sistemi ürünü ile Sukar firması ödüle layık görülen ilk firma oldu. Ödül, seçici kurul üyelerinden mimar Gökhan Aktan Altuğ tarafından, Sukar Ürün Müdürü Emrah Çeliknalça’ya verildi. Ödülün bir diğer sahibi, Betonart (Beton Görünümlü Hazır Sıva) ürünü ile Kalekim firması oldu. Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş’a ödülü, mimar Kurtul Erkmen tarafından verildi. RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nü son kazanan ürün ise, Kalebodur’un Cover Wall ürünü oldu. Ödül, Kalebodur Marka Müdürü Bahadır Borand’a, Sevinç Hadi tarafından takdim edildi.

3

Türkiye’nin en iyi işverenleri, Arkitera İşveren Ödülü ile ödüllendirildi…

Temel amacı, mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak olan “Arkitera İşveren Ödülü”, bu sene beşinci kez sahibini buldu.

Seçici Kurulu’nda Bünyamin Derman, Cemal Mutlu, Enis Öncüoğlu ve Erkut Şahinbaş’ın yer aldığı ödülün ilki, M artı D Mimarlık’tan Dürrin Süer ve Metin Kılıç tarafından tasarlanan OİB Teknik Endüstri Meslek Lisesi ile Uludağ İhracatçı Birlikleri’ne verildi. Ödül, Cemal Mutlu tarafından Uludağ İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu ve Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar ile binanın mimarları M artı D Mimarlık’tan Dürrin Süer ve Metin Kılıç’a sunuldu. 

Arkitera İşveren Ödülü’ne 2011 yılında layık görülen diğer işveren ise, TeCe Mimarlık tarafından tasarlanan Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi Projesi ile Vehbi Koç Vakfı oldu. Vehbi Koç Vakfı’ndan Ahmet Özdirek ile binanın mimarları olan Tülin Hadi ve Cem İlhan’a ödüllerini Bünyamin Derman verdi.

Türkiye’nin İlk Genç Mimar Ödülü 5. kez sahiplerini buldu…

Genç mimarların işlerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde kendilerine daha çok yer ayrılmasını sağlamayı hedefleyen “Genç Mimar Ödülü”, Türkiye’de ilk kez 2004 yılında verilmeye başlandı. Aday mimarların inşa edilmiş binasından yola çıkılarak, tasarım alanında yaptığı her türlü üretim göz önüne alınarak verilen ödülün Seçici Kurulu; bu sene Gökhan Avcıoğlu, Celal Abdi Güzer, Hasan Özbay, H. Ertuğ Uçar ve Hüseyin Yanar gibi değerli isimlerden oluştu.

Bu sene, ödülün Seçici Kurulu tarafından Genç Mimar Ödülü dışında 3 adet de özel ödül verildi. Genç Mimar Ödülü’nün bu yılki sahibi olan Ömer Selçuk Baz, ödülünü Teğet Mimarlık’ın ortaklarından ve geçen yılın Genç Mimar Ödülü sahibi Ertuğ Uçar’ın elinden aldı. Ömer Selçuk Baz’a, törenin teknoloji sponsoru olan HP firmasının Türkiye Kategori Ürün Müdürü Emre Cankurtaran tarafından bir de hediye verildi. 

Seçici Kurul Özel Ödülleri’ni alan isimler ise Nihal Arlat, Alper Derinboğaz ve Alexis Şanal oldu. Sırasıyla tören sponsoru Gerflor firmasının Türkiye Direktörü Benjamin Bachman Nihal Arlat’a, Seçici Kurul üyelerinden Gökhan Avcıoğlu Alper Derinboğaz’a ve AMV Danışma Kurulu üyelerinden Belkıs Uluoğlu Alexis Şanal’a ödüllerini sundu.

1

Emeği geçen herkese teşekkür…

Törende, Arkitera Genç Mimar, İşveren ve RAF Yapı Malzemesi Ödülleri’nin sahiplerini bulmasında büyük emeği geçen Seçici Kurul üyelerine de teşekkür sertifikaları takdim edildi.

Özlem Gürses’in tüm ödül sahiplerini ve seçici kurul üyelerini toplu fotoğraf çekimi için tekrar sahneye davet etmesinin ardından, Arkitera Ödülleri Töreni’nin kapanışı yapıldı. Gece, davetlilerin de katıldığı keyifli bir kokteylin ardından sona erdi. 

(Fotoğraflar: Uğur CEYLAN)

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...