Arabayı tanımayan ehliyet alamayacak…

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre, yeni yılda ilk kez ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, kullandıkları aracın teknik özelliklerini yeteri kadar bilmeyen sürücü adayları başarısız sayılacak.

Sürücü adaylarının sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede aracın kaputunu açarak motor yağının, soğutma suyunun, ayrıca bagajdaki stepne ve krikonun yerini göstermesi, hatta lastiklerin havasına bakması zorunlu olacak. Sınav sırasında adaylardan ani fren yapmaları istenecek. Yeni dönemde de adayların en çok zorlandığı, geri geri iki duba arasına park etme kuralı aynen geçerli olacak.

5 DAKİKA EKLENDİ…

Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Lokman Yıldırım, ehliyet düzenlemesiyle gelen yeni kuralları anlattı. Yeni yılla direksiyon sınavlarının süresinin 30 dakikadan 35 dakikaya çıkarıldığını duyuran Yıldırım, sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede adayların araç bilgisinin sorgulanacağını ifade etti. Yıldırım; “Sınava eklenen bu 5 dakikalık süre, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin direksiyon sınavlarında olduğu gibi adayın araca binmeden önceki heyecanını azaltmaya ve aracı tanımasına dönük bir uygulama olarak yönergeye eklenmiş durumda” ifadesini kullandı.

14’ÜNDEN 5’İNE HATALI YANIT VERİLİRSE…

Lokman Yıldırım, yeni düzenlemeyle direksiyon sınavlarına başlar başlamaz araç bilgisini sorgulamaya ilişkin 14 sorudan 5’ine hatalı yanıt verenin sınavına son verileceğini dile getirdi. Uygulamanın yeni olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Aday açısından da bu eğitimin faydalı olacağını düşünüyoruz” bilgilerini paylaştı.

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...