Anayasa çalışmalarına sivil katkı…

ASM_4534

Türkiye Küçük Millet Meclisi Çalışmaları adı altında 30 ilde gerçekleştirilen, sivil ve yeni bir anayasaya katkı amacıyla düzenlenen “Anayasamızı Hazırlıyoruz” adlı toplantılar dizisinin sonuncusu, Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlendi. 

TKMM koordinatörlerinden Yakup Kadri Karabacak moderatörlüğünde Pendik Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen toplantının konukları, Abdurrahman Dilipak ve Şanar Yurdatapan idi.

“Anayasa hazırlanma süreci nasıl olmalı” ve “Nasıl bir anayasa hazırlanmalı” adlı soruların cevabının arandığı toplantıda konuşmacılar 10’ar dakika konuşurken, toplantıya katılımcı olan sivil vatandaşlar, 3’er dakikalık konuşma haklarında anayasa çalışmaları üzerine yorumlar gerçekleştirdi. Toplantıda yeni anayasanın sivil, sade ve kısa olmasını savunanların yanı sıra, anayasa olmayan ülkeleri örnek göstererek anayasanın kaldırılması gerektiğini savunanlar da vardı.

Sivil halkın talepleri milletvekillerine iletilecek…

Bir yıl boyunca devam edecek olan toplantılar dizisinde, anayasa yapım süreçleri sivil vatandaşlarca tartışılacak ve 9 başlık altında şekillenecek. Bir sonraki toplantı, 30 Aralık’ta yine Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenirken, hazırlanan toplantı tutanakları her ay TBBM’de okunacak. 

Toplantılar dizisi tamamlandığında, tüm toplantı tutanakları bir kitapçık haline getirilerek, anayasanın nasıl olması gerektiği konusunda sivil halkın talepleri, milletvekilleri ve ilgili meclis komisyonuna iletilmiş olacak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendik’te genç yetenekler keşfedildi

Pendik Belediyesinin sportif yeteneği olanları keşfetmek ve keşfedilen sporcuları fiziksel olarak hazır hale getirmek için başlattığı yetenek taramalarının ...