Anadolu Yakası’nın örnek müteahhitleri gaza bastı!..

Geçtiğimiz aylarda temeli atılan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİD), henüz yeni bir oluşum olmasına rağmen çözüm tabanlı projeleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Büyük Kulüp’te düzenlenen 3. toplantıda gündeme gelen konular, Kadıköy ve Anadolu Yakası’nın geleceği için umut verdi. Sadece bina yapmakla kalmayan müteahhitler; vatandaşın, firmalarının ve çevrenin ortak çıkarlarını gözeterek örnek adımlarıyla övgüye layık…

AYİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sadıkoğlu…

Kadıköy Life’ın takip ettiği “enerji verimliliği” temalı panelde AYİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sadıkoğlu, müteahhitlerin tek çatı altında kaynaşmasının ve oluşumun büyümesinin İstanbul için bir fırsat olduğuna dikkat çekti. AYİD Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Hakan Şişik’in açıklamaları ise etkinliğe damgasını vurdu. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özdil ve ÇEDBİK Genel Sekreteri Engin Işıltan’ın yeşil binalara yönelik teknolojileri de paylaştığı buluşmada AYİD, önümüzdeki süreçte verimli çalışmalara imza atacağının güçlü sinyalini verdi.

AYİD Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Hakan Şişik…

“4 ANA BAŞLIKTA ÇÖZÜM İÇİN HAREKETE GEÇTİK…”

Dokuz ay önce kurulan AYİD’in kısa sürede markalaşma yolunda büyük yol kat ettiğine dikkat çeken AYİD Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Hakan Şişik, içerisinde bulunduğumuz inşaatlaşma ve kentsel dönüşüm-yenileme sürecinde çözüm önerilerini şu şekilde açıkladı:

1) İMAR YÖNETMELİKLERİ…

Sürekli değişen yönetmelikler ve zamanla yarışır haldeyiz. Acil eylem planımız kapsamında ilgili kurumlara başvurmak üzere hazırlık içindeyiz. Oda ve balkonlar, çekme mesafeleri, yeşil alan hususları, çatı katları, ada içi emsal transferleri, bodrum yükseklikleri ve diğer hususları içeren çözüm önerilerimizi harekete geçireceğiz.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özdil…

2) İŞ GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI…

AYİD çatısı altında bir ilki gerçekleştiriyoruz. Kadıköy Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmayı tamamladık, protokol aşamasına geldik. 1 Temmuz’dan itibaren kendi bünyemizde üyelerimizin ekiplerine ücretsiz sertifika programlarını başlatıyoruz. Şantiye içi tüm ekiplere verilecek bu sertifikalar, Avrupa Birliği standartlarında geçerli olacak. Açılacak sınıflara başvurular başladı. 10 gün içerisinde başvuru işlemleri tamamlanacak.

3) ENERJİ VERİMLİLİĞİ, YEŞİL BİNALAR, KENT ESTETİĞİ…

Kent estetiği, bizim için en hassas noktalarımızdan biri. Yatırım ve çekim merkezi olmanın en önemli şartı, estetik kentler oluşturmaktır. Estetiğin; binalar, cepheler, yaya yolları, tabela ebatları ve renkleri, malzeme seçimiyle, tüm kent unsurlarıyla birlikte değerlendirilerek yapılması gerekmektedir. Bu hususta estetik kurallarına önemle uyulmalı, daha aktif ve etkin çalışılmalıdır. Binalar, çevreye ve doğaya zarar vermemeli. Bu noktada yeşil binalar üretilmeli, mevcut binalar da yeşil binaya çevrilebilmeli. Gerek Kadıköy ve İstanbul, gerekse de Türkiye ve dünyada doğa kırmızı alarm veriyor. Artan nüfusa karşın yeni barınma alanları yapımı mecbur ve kaçınılmaz bir gerçek. Ancak bunu da doğaya uygun yapmak, gelecek nesiller için yararlı olacak.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Genel Sekreteri Engin Işıltan…

4) YABANCILARA SATIŞ…

İstanbul’daki yabancı yatırımcı, genellikle Bahçeşehir ve Beylikdüzü bölgelerinden 300.000 ile 500.000 TL bandındaki kentlere yatırım yapıyor. Avrupalı yatırımcı ise “yok” denecek seviyede. Türki Cumhuriyetler ve özellikle Körfez ülkelerinden talep var. Anadolu Yakası’na yatırım yapan yabancılar çok az. Dünya çapındaki bir Bağdat Caddemiz ne yazık ki pazarlanamamaktadır. Kafeleriyle, restoranlarıyla, alışveriş merkezleri ve dokusuyla kıymetli değerimiz Bağdat Caddemize yönelik pazarlama noktasında bir çalışmamız var. Bağdat Caddesi tanıtımı altında üyelerimizin yapılarını yurt dışı fuarlarında AYİD çatısı altında buluşturmak suretiyle yabancı yatırımcıyı bölgemize çekmenin çalışmalarını yapıyoruz.

ÇOK ÖZEL AYRINTILAR, KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NDE YAYINLANACAK…

AYİD toplantısında yeşil binalardan Bağdat Caddesi’nin markalaştırmasına birçok konuda ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak.

Buluşmaya, son yılların en başarılı mimarlık ofislerinden AE Mimarlık Ofisi adına Mimar Ahmet Erkutoğlu da katıldı…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...