Anadolu Yakası’nın dengeleri değişecek!..

Kartal’da CHP’nin 7 yıldır karşı çıktığı tartışmalı proje, partililerin karar değiştirmesi sonrası meclisten geçerek onaylandı. 150 metreye varan gökdelenler, yat limanı ve marina, iş ve konut kuleleri ve restoranları da kapsayan; Mimarlar Odası’nın şiddetle karşı çıktığı proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden, CHP’li üyelerin de desteğiyle geçti. Mimar Zaha Hadid’in projesi, yıllar sonra hayata geçebilecek. Kadıköy’den Maltepe’ye, Ataşehir’den Tuzla’ya bölge genelinde Marmara Denizi’nin yanıbaşında yükselecek gökdelenler konuşulmaya başlandı.

Davalar nedeniyle mahkemenin 4 kez iptal ettiği karar, bu kez CHP’li belediye meclis üyelerinin de onay kararı ile birlikte farklı bir boyuta taşındı, Cumhuriyet Halk Partisi içinde tartışmalar başladı. Kartal, Kartal Çavuşoğlu, Topselvi, Esentepe, Orta, Cumhuriyet, Kordonboyu Mahalleleri’ni kapsayan imar planlarının hayata geçmesi halinde, yıllardır atıl kaldığı düşünülen Kartal’ın Anadolu Yakası’nın yıldızı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çalışmayı destekleyen kesimler, projenin çevreye zarar vermenin aksine modern çağın gereksinimlerini karşılayarak doğaya olumsuz bir etkisinin olmayacağını savunuyor.

“TÜKÜRDÜĞÜMÜZÜ YALIYORUZ”  TARTIŞMASI…

Anadolu Yakası genelinde Cumhuriyet Halk Partili yönetimler ve partililer tarafından gerçekleştirilen toplantılarda; “Tükürdüğümüzü yalıyoruz. 7 yıldır doğaya, çevreye zararlı diye karşı çıktık ve iptal ettirdik, şimdi kararı partili meclis üyelerimiz onaylıyor. Bu ne perhis, bu ne lahana turşusu” yönünde görüşler bildirildiği öne sürülüyor.

“PROJE KARTAL’I UÇURUR, ÇEKİM MERKEZİ YAPAR…”

Diğer yandan 303 hektarlık alan üzerindeki devasa projenin Kartal’ı çağdaş ve modern bir görünüme kavuşturacağı, ilçenin yıldızının parlayacağı belirtiliyor. Bölgede dinamizmin artarak iş hacminin gelişmesi hedefleniyor.

“DOĞA VE ÇEVRE ZARAR GÖRÜR…”

Özellikle Kadıköy başta olmak üzere İstanbul genelinde kıyı kesimlerde ve yakınlarında gökdelen gibi yüksek yapıların inşa edilmesine, çevreciler sık sık karşı çıkıyor. Çevrecilerin tepkilerini yıllardır savunan CHP’nin radikal bir şekilde karar değiştirmesi, şimdileri kulislerin bir numaralı gündemi…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Genç Gelecek’ miniklerin yüzünü güldürdü

Sancaktepe Genç Gelecek Sağlık Kulübü öğrencileri “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Umut ” projesi kapsamında köy ...