Pardus

Anadolu Yakası belediyelerinden PARDUS’a destek

Anadolu Yakası’nda bulunan 9 ilçe belediyesi, yapılan protokol ile TÜBİTAK tarafından geliştirilen, ücretsiz ve tamamen Türkçe olan milli işletim sistemi PARDUS’a geçiyor.

Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Galerisi’nde imzalanan protokol törenine, Ak Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ve TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu’nun yanı sıra Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen katıldı.

MİLLİ YAZILIM SEKTÖRÜNE BÜYÜK DESTEK…

Protokol kapsamında 9 ilçe belediyesinin teknolojik işletim sistemleri PARDUS olarak değiştirildi. Yerli bir işletim sistemi olan PARDUS’un kullanılmaya başlanmasıyla hem TÜBİTAK desteklenmiş olacak, hem de kullanıma sunulan sistemin yaygınlaşması sağlanacak. İmza töreninde konuşan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem; “TÜBİTAK tarafından üretilen yerli işletim sisteminin yaygınlaşması için Anadolu Yakası’nda bulunan 9 ilçe belediyesi olarak PARDUS kullanma kararı aldık. Bu sayede hem yazılıma, hem de milli yazılım sektörüne destek olacağımızı düşünüyorum. Güvenlik alanında üstün özelliklere sahip PARDUS yazılım ve işletim sistemi, ayrıca açık kaynak kodlu ücretsiz bir sistem olduğu için ekonomik anlamda da belediyelerin önemli bir kazanım elde etmesine katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

pardus

BİLGİ TEKNOLİJİLERİ ADINA ÖNEMLİ BİR ADIM…

İmza törenine TÜBİTAK adına katılan ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu ise, üretilen yazılım ve imzalanan protokolün önemine dikkat çekerek; “Bu yazılımlar karakutu olarak sunulan alanlarda üretici olabilmemizi, güvenli iletişim ve teknoloji kullanmamızı sağlıyor. Bilgi teknolojilerinde bir üst sınıfa çıkmamız adına önemli bir adım” açıklamasında bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe’de gürültüye son

Maltepe’de gürültüye son

Maltepe Belediyesi, ilçede eğlence mekânlarından kaynaklı gürültüye son verilmesi için düğmeye bastı. Bu kapsamda ilçedeki eğlence mekânlarının işletmecileriyle ...