alzheimer hasta yakınları okullu oldu

Alzheimer hasta yakınları okullu oldu

Üsküdar Belediyesi, Alzheimer hastası yakınlarına gerekli bilgi ve desteği vermek için “Alzheimer Okulu” projesiyle sosyal belediyecilik kapsamında yeni bir girişime daha imza attı. ​Projenin ilk semineri Üsküdar İkinci Bahar Emekliler Kahvesi’nde, Nöroloji uzmanı Dr. Sevda Sarıkaya tarafından gerçekleşti. 15 günde bir gerçekleşecek olan seminerin ilkinde “Demans Nedir? Alzheimer Nedir?” gibi sorular cevaplanarak, vatandaşlar bilgilendirildi. Alzheimer hastalığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar anlatılarak, katılımcılardan gelen sorular cevaplandırıldı.

ALZHEİMER HASTA YAKINLARI OKULLU OLACAK…

Nöroloji Uzmanı Dr. Sevda Sarıkaya; “Hasta yakınlarının mutlaka bir eğitimden geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Alzheimer hasta yakınları öyle fazla problemle baş başa kalıyorlar ki bunların ilaçla değil, ev içi düzenlemelerle davranışsal birtakım metotlarla çözümü mümkün olabilir. Alzeimer Okulu’nu hayata geçirdik. İl seminerimizden hasta yakınlarımızın tepkileri oldukça güzeldi. Alzheimer hastalığının tedavisi bulunmuyor, fakat bu hastalığın en önemli elemanları ve hastalığı yöneten kişiler olan hasta yakınlarını görmezden gelemeyiz. Alzheimer hastalarının çevresindeki insanlara hastayla iletişim konusunda eğitim verirseniz, hayat kalitesini yükseltmiş olursunuz ve bu hastalığını da diğer hastalıklar gibi yaşanılabilir bir hastalık haline getirebilirsiniz” şeklinde konuştu.

alzheimer hasta yakınları okullu oldu

“ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Seminere katılan ve annesi Alzheimer hastası olan Zekiye Temiz; “Annem hastalığı kabul etmiyor ve bu yüzden de doktora götüremiyoruz. Kendi kendime birtakım eğitimler vererek olabildiğince ona yardımcı olmaya çalışıyorum. Sevda Hanım’ı da internetten takip ediyordum. Buraya gelip böyle bir seminer vereceğini öğrendiğimde çok mutlu oldum. Bu konuda Üsküdar Belediyesi’ne ve Başkanımız Hilmi Türkmen’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

alzheimer hasta yakınları okullu oldu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik Belediyesi İlaçlama

Pendik Belediyesi İlaçlama Çalışması Başlattı

Pendik Belediyesi ekipleri havaların ısınmasıyla birlikte kent genelinde sivrisineklere karşı ilaçlama çalışması başlattı. Pendiklilerin rahat bir yaz geçirmesi ...