Alector Projesi

Alector Projesi basına tanıtıldı

Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’nın ortak olduğu Alector Projesi, Şile ve Ağva’ya düzenlenen geziyle basına tanıtıldı.

Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamındaki proje çerçevesinde İstanbul Valiliği, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, sanatçıların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 20 kişilik heyet, Şile ve Ağva’daki tarihi ve kültürel mekanları gezdi.

alector-projesi-basina-tanitildi (2)

BÖLGENİN TARİHSEL VE KÜLTÜREL ÖGELERİ TANITILIYOR…

Gezide AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Genel Sekreteri Harun Yaman, Valiliğin projenin ana yararlanıcısı olduğunu belirterek; “Proje kapsamında Şile ve Ağva bölgelerimizdeki kültürel miras yerlerini ziyaret ediyoruz. Karadeniz havzasında çok bilinen yerler dışında, daha az bilinen yerlerde yerli ve yabancılara tarihsel ve kültürel ögeler hakkında bilgi veriyoruz” şeklinde konuştu.

ŞİLE’NİN KÜLTÜREL MİRASLARI ÖN PLANA ÇIKARILACAK…

Yaman, Şile’de tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra balıkçılık, Şile bezi, Şile feneri gibi değişik kültürel miras havzalarını da ön plana çıkarmaya çalıştıklarını aktararak, projenin detaylarının internet sitesinden görülebileceğini kaydetti.

EN GÜZEL İL İSTANBUL, EN GÜZEL İLÇE ŞİLE…

Şile Kaymakamı Salih Yüce ise ilçede üç yıldır görev yaptığını belirterek; “Dünyanın en güzel ili İstanbul, en güzel ilçesi ise Şile’dir. Alector Projesi ekibine, ilçemizi seçtikleri için çok teşekkür ediyorum. Yapılan atölye çalışmalarında Ağva ve Şile’yi merkez aldık. İki merkezde 10’ar yer belirlendi ve çalışmalar başladı. Proje çalışmalarının hızlanması amacıyla çeşitli faaliyetler üretmeye çalışıyoruz. Hayli yıpratıcı bir çalışmadan sonra nihayet proje ofisimizi kurduk. Yakın zamanda da Gençlik Yaşam Merkezimiz tamamlandı. Önümüzdeki yıl da İlim Merkezi projemizi tamamlayacağız” dedi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepe’de tekne turları coşkuyla devam ediyor

Maltepe Belediyesi Kadın, Aile ve Engelli Hizmetleri Müdurlüğü tarafından düzenlenen tekne turlarının dördüncü gününde, Fındıklı Mahallesi’nden kadınlar konuk ...