Ahilik Haftası

Ahilik Haftası, Kartal’da kutlandı

Kartal Belediyesi, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Kartal Meydanı’na kurduğu çadırlarda ahilik geleneğini temsil eden geleneksel meslekleri vatandaşlarla buluşturdu. Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen organizasyonda ahiliği temsil eden esnaflık geleneği kurulan çadırlarda sergilendi, vatandaşlara etli pilav ve ayran ikramında bulunuldu.

Kartal Meydanı’nda düzenlenen Ahilik Haftası kutlama törenine Kartal Kaymakamı Cemil Aksak, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü temsilen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Erdal Kıskanç, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, Kartal Cemevi Vakfı eski Başkanı İsmail Saçlı, CHP Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Bektaşi derneklerinin yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve Kartallılar katıldı.

Ahilik Haftası

ÖNCE İYİ İNSAN OLMAYI İLKE EDİNEN BİR ÖRGÜTLENME BİÇİMİ…

Kutlama programında konuşan Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, ahiliğin tarihsel sürecine ve önemine değinerek; “Ahilik, Ahi Evran tarafından, Hacı Bektaş-ı Veli tarafından kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmesini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını, iyi insan meziyetini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kuralları vardır. Günümüzdeki esnaf odaları benzeri bir işlevi olan ahilik; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin ve yardımseverliğin bütün güzel meziyetlerini içinde barındırır. Yardımlaşmayı ve önce iyi insan olmayı ilke edinen bir örgütlenme biçimidir. Bu geleneği sizlere taşımamızda yardımı olan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e çok teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Ahilik Haftası

GÜÇLÜNÜN GÜÇSÜZÜ KORUDUĞU, ZENGİNİN FAKİRİ ANLADIĞI BİR ANLAYIŞ…

Sarıtaş’ın konuşmasının ardından söz alan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan ise, kâmil insan olma öğretilerinin başında Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Ahi Evran’ın geldiğine işaret etti. Fidan, Kartal Meydanı’nda kurulan çadırlarda kaybolmaya yüz tutmuş birçok mesleğin sergilendiğini belirterek; “Ahilik denildiği zaman akla kardeşlik gelir, dostluk gelir, dayanışma gelir. Ahilik, toplumun hem ekonomik hem sosyal olarak kalkınmasının olmazsa olmazıdır. Türkler, ahilik geleneğini çok eski yıllardan beri göç ettikleri yerlere taşımışlar. Ahilik geleneğiyle işsiz güçsüz insanlara zanaat öğretildi. Bugünün meslek okulları görevini o zamanlar ahilik üstleniyordu. En önemlisi de ahlaklı ve dürüst olmayı ilke edinen, güçlünün güçsüzü koruduğu, zenginin fakiri anladığı ve suçluyu bile topluma nasıl kazandırırım diyen bir anlayıştır ahilik. Etkinliğe katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Ahilik Haftamız hayırlı olsun, kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Ahilik Haftası

AHİLİK, DEĞERLERİMİZİ KUŞANMAKTIR…

Kartal Cemevi dedelerinden Celal Özer de ahiliğin eline, beline, diline sahip olmak olduğunu ifade ederek; “Ahilik, değerlerimizi kuşanmaktır. Erdem ve dürüstlüğü, dayanışma ve kardeşliği, hoşgörü ve cömertliği, faydalı bir meslek sanatını kuşanmaktır. Ahilik, komşum siftah yapmadı diğer ihtiyacınızı da ondan yapın diyen bir anlayışı kuşanmaktır” açıklanmasında bulundu. Konuşmanın ardından birlik beraberlik duası yapıldı. Etkinlik, Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Ali Mazak yönetiminde “Ahilikte Şed Kuşatması” adlı tiyatro gösterimiyle devam etti. İkram edilen ahilik pilavının ardından Ahilik Haftası kutlama etkinliği, Cemevi Zakiri Hakkı Şimşek ve kızı Serap Şimşek ile Eren Aydın ve ekibinin dinletileriyle son buldu.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

AYGAD

AYGAD’dan Kartal Belediyesi’ne ziyaret

Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD), Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette, AYGAD Başkanı ...