Adım adım hızlı trene…

Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, Ankara-Pendik hattında hizmet verecek Cumhuriyet tarihinin en büyük projeleri arasında yer alan hızlı trene entegre amacıyla yeniden düzenleniyor. İstasyon çevresinde, Kadıköy Life’ın sık sık gündeme getirdiği güvenlik sorunu için de önlemler alındı.

Ankara-İstanbul arasında hızlı tren yapı inşasının ise yüzde 98’i tamamlandı. TCDD’ye ait arazi üzerinde bulunan istasyon çevresinde düzenleme çalışmaları hız kazanırken, aylardır kapalı olan istasyonun sadece zemin katı, metrobüs geçişi için kullanılıyor.

HIZLI TREN “HAYDARPAŞA’YA GELİYOR”…

Aylardır gündemden düşmeyen hızlı tren projesi açıklandığında Kadıköy’de büyük heyecan yaratmış, beraberinde Ankara’dan Haydarpaşa’ya seferler yapılacağı gündeme gelmişti. Ancak proje yeniden şekillendirildiğinde, hızlı trenin son durağının Pendik olduğu kamuoyuna açıklanmıştı. Hızlı tren yine de “Haydarpaşa’ya gelecek”. Anadolu’dan ve Ankara’dan hızlı tren ile yola çıkan yolcular, son durak olan Pendik’ten Kadıköy’e Marmaray ile konforlu bir aktarım yapabilecek. Böylece hızlı tren, Marmaray ile tüm İstanbul’a entegre olacak. Ankara’dan yola çıkan bir yolcu, sadece Pendik aktarımı ile direkt Avrupa Yakası’na (Yenikapı) çıkış yapabilecek.

İŞTE PROJENİN DETAYLARI…

533 km uzunluğunda 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli ve sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu yapımını içeriyor. Projenin detayları ise şöyle:

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi, mevcut hattan bağımsız projenin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arası üç saate inecek. Bu güzergahtaki yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78’e çıkması hedefleniyor. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı, Marmaray ile bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak.  Ülkemizin en büyük iki şehrini birbirine bağlayan bu projeyle kentler arasında sosyal, ekonomik ve kültürel alışveriş artacak ve Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan ülkemiz, ulaşım altyapısıyla da hazır hale gelecek.

Proje 10 ayrı bölümden oluşuyor:

Ankara-Sincan: 24 Km

Ankara-Hızlı Tren Garı

Sincan-Esenkent: 15 Km

Esenkent-Eskişehir: 206 Km

Eskişehir Gar geçişi: 2.679 m

Eskişehir-İnönü: 30 Km

İnönü-Vezirhan: 54 Km

Vezirhan-Köseköy: 104 Km

Köseköy-Gebze: 56 Km

Gebze-Haydarpaşa: 44 Km

 

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...