Fota Yortusu

Adalar’da Fota Yortusu kutlandı

Rum Ortodoks’ların Hz. İsa’nın vaftizi ve suların kutsanmasını, Ermenilerin de Hz. İsa’nın doğumu ile vaftizini kutladıkları 6 Ocak Fota Yortusu nedeniyle Heybeliada’da ayin düzenlendi, denizden haç çıkartılıp sular kutsandı.

Heybeliada Aya Nikola Kilisesi’nde düzenlenen Fota Yortusu ayinini, Adalar Metropoliti Yakobos Sofroniadis yönetti. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Belediye Meclis Üyeleri Avedis Kevork Hilkat ve Mürvet Çidam’ın da katıldığı ayin, yaklaşık bir saat sürdü. Kiliseden çıkan cemaat, dualar eşliğinde yürüyerek Heybeliada sahiline geldi.

Gençler, Metropolit Sofroniadis tarafından denize atılan haçı almak için soğuk havaya aldırmadan büyük bir mücadele içine girdi. Haçı çıkaran kişiye ödülünü, Adalar Metropoliti Yakobos Sofroniadis verdi. Fota Yortusu, verilen yemekle sona erdi. Adalar Belediye Başkanı, daha sonra Meclis Üyesi Avedis Kevork Hilkat ile birlikte Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’ne geçerek tebrikte bulundu.

Fota Yortusu

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

yangın kulesi

Büyükada’ya modern yangın kulesi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ormanlarda klasik yöntemler yerine çağın getirdiği tüm imkanların kullanıldığı modern gözetleme sistemlerine geçme kararı ...