Kadıköy’de “çok tehlikeli” gerginlik!..

Kadıköy, son yılların en olaylı günlerinden birini yaşadı. Atatürk büstlerine ve Türk bayrağına karşı yapılan saldırıları kınamak isteyen gruplar ile karşıt görüşlüler arasında çıkan tartışmalarda kan aktı.

Çevre esnafı ve görgü tanıklarına göre Altıyol’da ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan milliyetçi gruplar ile Bahariye’de stant açan karşıt gruplar arasında anlaşmazlık çıktı. 3 milliyetçi gencin bıçak ve satırlarla yaralandığı olaylara çevik kuvvet müdahale etti. Rıhtım’da ise İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada yaşanan gerginlik, büyük bir kavgaya dönüştü. Ellerinde Türk bayrakları ile marşını okuyan göstericilerle tartıştığı öne sürülen seyyar su satıcısını, linç olmaktan çevik kuvvet ekipleri kurtardı. Panik anları ve olaylar, Kadıköy Life objektiflerine yansıdı.

KORKULAN OLDU, OLAYLAR PATLAK VERDİ…

Büyük Turan Hareketi Partisi, Turancı ve milliyetçi grupların düzenlediği “Atatürk’e, Bayrağına, Vatanına Sahip Çık Yürüyüşü” öncesi Altıyol Boğa Heykeli önünde toplanan gruplar, basın açıklaması gerçekleştirdi. Sakin başlayan etkinlikte grup üyeleri, terör oluşumlarına sert tepki gösterdi.

“KADIKÖYLÜLER BİZE DESTEK ÇIKIN!..”

Ellerinde Türk bayraklı grup üyeleri; “Ey Kadıköylüler! izlemekle olmaz, bayrağınıza sahip çıkın. Bugün şehrimizde teröristler stant açıp eylem yapıyor, kırıyor, döküyor. Nasıl oluyor da teröristler Kadıköy’de bu şekilde özgürce eylem yapabiliyorlar? Sessiz kalmayın. Yarın bu sokaklarda yürüyemez hale geliriz. Çoluğumuz çocuğumuz sokağa çıkamadığında çok geç olur. İnsanlarımız eline Türk bayrağı almaya korkar hale geldi. ‘Türküm’ demeye korkar hale geldi. Nereye gidiyoruz’” diyerek vatandaşlardan destek istedi.

“BİZİ TERÖRİSTLE EŞ TUTAMAZSINIZ…”

Basın açıklamasının ardından sözlü olarak Boğa Heykeli önünde Kadıköylülere seslenen grup; “Yürümek istiyoruz, yürüyemiyoruz. Ama teröristler yürüyor, eylem yapıyor, bayrak açıyorlar. Onlara serbest, bize suç. Bizi teröristle eş tutamazsınız” diyerek tepki gösterdi.

VATANDAŞLAR KALDIRIMLARDAN DESTEK VERDİ…

“Ne mutlu Türküm diyene” sloganları atan gruba birçok Kadıköylüden destek geldi. Kaldırımda yürüyen vatandaşlar el işaretleri, taksiciler ve motorsikletli gruplar da klaksonları ile Turancı grupların gösterisine destek verdi.

EMNİYET GÜÇLERİ YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI…

Son aylarda ardı ardına yaşanan gerginlikler nedeniyle Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ve çevik kuvvet ekipleri, yoğun güvenlik önlemleri aldı. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Kenan Kurt’un önderliğinde güvenlik önlemleri had safhaya çıkarıldı. Kenan Kurt’un serinkanlılığı ile birlikte Büyük Turan Hareketi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hakan Semerci ve partinin İl Başkanı Kenan Mugan’ın uyarılarıyla kontrollü olarak yürüyen milliyetçi grup, olaysız bir şekilde Altıyol’dan Rıhtım’a ulaştı. Emniyet güçleri, karşıt görüşlü kişilerin provakasyonuna karşı tedbirlerini üst seviyeye çıkardı.

İSTİKLAL MARŞI ESNASINDA OLAYLAR BAŞLADI…

Kadıköy Meydanı’nda karşıt görüşlü olduğu öne sürülen bir seyyar su satıcısı ile milliyetçi grup arasında çıkan tartışma büyüdü. Bir anda ortalılığın karıştığı Rıhtım’da yürekler ağza geldi. Bazı vatandaşlar çevre binaların bahçesine sığınırken, emniyet güçleri milliyetçi grup ile karşı karşıya gelen seyyar su satıcısını olay yerinden uzaklaştırdı. Çevik kuvvet, Rıhtım Caddesi’ne etten duvar ördü.

“POLİS DE BİZİM, ASKER DE…”

Rıhtım’da İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe’nin okunmasının ardından grup yöneticileri; “Şimdi sessiz bir şekilde dağılıyoruz, provakasyona gelmiyoruz. Polisimize ve askerimize de her zamanki gibi saygı gösteriyoruz. Polis de bizim, asker de” mesajı verdi.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...