5 milyon konut üretebilmenin yolunu gösterdi…

1

Dün akşam Skyturk360 Ana Haber Bülteni’ne konuk olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, “Kentsel Dönüşüm” konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kentbilimci kimliğiyle programa katılan Alp, Türkiye genelinde 5 yıl içinde 5 milyon yeni konut yapılması gerektiğine değinenerek; bunun mevcut sistem ve teknoloji ile mümkün olmadığını vurguladı.

TOKİ 8 yılda 500 bin konut üretebildi…

“TOKİ adlı kurumumuz büyük bir performans göstererek, 8 yılda 500 bin konut üretebildi. Üstelik binlerce şantiyeyi mobilize ederek bunu yaptı. Çok da başarılı oldu” diyen Ahmet Vefik Alp, sözlerine şöyle devam etti: “Fakat, 8 yıl 500 bin konut üretebilen bir sistemin, 5 yıl içinde 5 milyon konut üretebilmesini beklemek inandırıcı olamaz.”

Tek çözüm “Kitlesel Üretim”…

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, kentsel dönüşümde olağanüstü bir başarı sağlamak için konutların “Kitlesel Üretim” modeliyle üretilmesi gerektiğini vurguladı ve “Bu yöntem ile yılda 1 milyon konut üretebilmek mümkün. Maliyeti de inanılmayacak kadar ucuz. Tabi finansal, hukuksal ve de teknik altyapısını hazırlamak şartıyla” dedi.

Kentsel dönüşüm için asrın projesi…

“Kitlesel Üretim” modeli ile fabrikalarda, fabrikasyon olarak üretilecek konutların kentsel dönüşümde çok büyük başarı sağlayacağına değinen Alp; “Bana göre bu proje, asrın projesi olabilir. Düşünebiliyor musunuz, sadece 5-10 bin lira gibi bir rakam ile yeni ve işlevsel konutlara sahip olunabilecek. Bunu kim istemez?” dedi.

3

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...