3. Köprü’ye adım adım…

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde Asya yakasına konulacak olan ikinci tabliyenin çalışmalarına başlandı.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında yapımı süren Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde sona geliniyor. Köprü kulelerinin bitirilmesinin ardından, üzerinden çift yönlü 8 şeritli otoyol ve 2 şeritli demir yolunun geçeceği çelik tabliyelerin konulma işleminde de önemli bir ilerleme sağlandı. Bu kapsamda köprünün Asya yakasına konulan 940 tonluk en ağır çelik tabliyenin ardından, ikinci çelik tabliye de 4 saatlik çalışmanın ardından dev vinç yardımıyla birleştirilmek üzere havaya kaldırıldı.

ÜSTÜN TEKNOLOJİYE SAHİP DEV VİNÇLER KULLANILIYOR…

İki kıtayı birleştirecek olan tabliyelerin kaldırılması için, inşaat sahasına “Derrick Crane” adı verilen vinçlerin parçaları getirilmişti. Daha önceden montajları tamamlanan ve bin ton kaldırma kapasitesine sahip dev vinçler, köprünün çelik tabliyelerinin denizden ve karadan kaldırılıp yerleştirilmesi aşamasında kullanılıyor. Çalışmalar kapsamında, 940 ton ağırlığını bulacak olan tabliyelerin montajı bu vinçler sayesinde sağlanıyor. Tabliyelerin kaldırılmasını sağlayan bu vinçler denizden ve karadan tabliyeyi alarak, köprü tabliyelerinin birleşme noktalarından kaldırarak ekleme yapıyor. Toplamda 59 tabliyenin 40 adedi, bu dev vinçler yardımıyla kaldırılacak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...